DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Robert Fico

SMER-SD

Týmto spôsobom (pozn. - vytváraním tlakov, komunikáciou a tvorbou iných bariér), áno, my sme to robili v rokoch 2006 - 2010 veľmi intenzívne, pretože my sme stále ukazovali, veď vy (pozn. - Slovnaft) máte také zisky, to naozaj potrebujete teraz v tomto okamihu zvyšovať cenu litra benzínu o ďalších 10 centov? Len preto, lebo teraz som prehnal, o 3 centy alebo o 4 centy, o 10 centov sú 3 korúny. A tento tlak bol niekedy účinný.

Béla Bugár, Robert Fico, Pavol Hrušovský, Robert Kalinák - 05.03.2012
Zavádzajúce

Ako sme už poukázali skôr, Robert Fico na jednej strane naozaj so Slovnaftom o znížení cien pohonných látok rokoval, čo uvádza aj správa INEKO. Na druhej strane však hovorkyňa Slovnaftu Hana Šimková pre denník SME uviedla„Rafinéria nemá možnosť ovplyvňovať ceny. Vychádzame z kótovaných cien ropy na burze,“ zopakovala stanovisko hovorkyňa rafinérie." Slovnaft znížil cenu pohonných látok (nafty pozn.) len raz a išlo o premietnutie zníženia spotrebnej dane do konečnej ceny nafty. 

Čo sa týka zisku Slovnaftu, podľa ekonomika.etrend.sk sa táto spoločnosť v roku 2009 prepadla a bola v strate 56 miliónov eur. V roku 2010 sa jej podarilo vymaniť z červených čísel a dosiahla zisk 48 miliónov eur. 

Výrok z tohto dôvodu hodnotíme ako zavádzanie. Slovnaft tvrdí, že cenu pohonných hmôt určuje prevažne svetová cena ropy. Ako sme videli, v roku 2009 sa Slovnaft dostal do straty, preto za prípadným zvyšovaním cien určite nebol dodatočný zisk, tak ako to vyplíva z Ficovho výroku.

Dátum zverejnenia analýzy: 05.03.2012
success
error