DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Robert Fico

SMER-SD

Pán predseda, ako za 8 rokov Dzurindovej vlády ste to (pozn. - spotrebné dane na pohonné hmoty) pozdvíhali tak, že preto dnes máme taký veľký problém so spotrebnými daňami, aký máme.

Béla Bugár, Robert Fico, Pavol Hrušovský, Robert Kalinák - 05.03.2012
Zavádzajúce

Podľa denníka SME obidve Dzurindove vlády zvýšili spotrebnú daň z benzínov 4-krát a raz ju znížili a spotrebnú daň z nafty zvýšili 6-krát. Denník SME ďalej uvádza, že za celé funkčné obdobie prvej Dzurindovej vlády sa spotrebná daň z benzínu zvýšila o 10,4 centu za liter a za druhej Dzurindovej vlády o 12,3 centu za liter. Pokiaľ ide o spotrebnú daň z nafty, tá narástla počas prvej Dzurindovej vlády o 7,6 centu za liter a za druhej Dzurindovej vlády o 11 centov za liter.


Za prvej Dzurindovej vlády sa spotrebné dane z nafty už nachádzali nad minimom EÚ a za druhej Dzurindovej vlády sa už všetky spotrebné dane z pohonných hmôt výrazne vzďaľovali od minimálnej úrovne určenej Úniou, čo prinieslo štátnemu rozpočtu značné dodatočné príjmy. Práve toto bol jeden z hlavných kritických bodov Smeru pred vstupom do vlády. Pred ním sa napríklad nechali predstavitelia Smeru počuť, že "nová vládna koalícia, ktorá vznikne po voľbách, musí zníženie spotrebnej dane dostať čo najrýchlejšie do NR SR."

Za Ficovej vlády sa spotrebné dane pohonných hmôt nezvyšovali a dokonca 20. januára 2010 NR SR schválila zákon, prostredníctvom ktorého sa znížila daň z nafty z 481,31 eura/1 000 l na 368 eur/1000 l. 

Napriek tomu, že vláda spotrebnú daň formálne nezvyšovala, tá sa v skutočnosti zvyšovala spolu s tým, ako posilňovala slovenská koruna voči euru a práve nečinnosť vlády prispela k tomu, že reálna cena pohonných hmôt na Slovenska rástla, podobne ako rástol rozdiel od minimálnej požadovanej úrovni dane podľa EU.

Denník SME v tomto ohľade cituje správu INEKO:

"Podľa celosvetového rebríčka cien pohonných hmôt spoločnosti Deutsche Gesellschaft für Technische Zusammenarbeit boli ceny benzínu na Slovensku v roku 2006 25. najvyššie a ceny nafty 8. najvyššie zo 171 krajín. Do roku 2008 sme si pohoršili, ceny benzínu boli 15. najvyššie a ceny nafty 2. najvyššie zo 174 krajín." 

Výrok Roberta Fica hodnotíme ako zavádzajúci. Pravdou síce je, že 8 rokov vlád Mikuláša Dzurindu zdvihli nominálne daňovú sadzbu, k akumulovaniu problému však do značnej miery prispela aj nečinnosť vlády Roberta Fica.

Dátum zverejnenia analýzy: 05.03.2012
success
error