DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Béla Bugár

MOST-HÍD

A ja súhlasím tiež s tým, že predsa sme aj minimálne sa snažili tie najnižšie dôchodky riešiť. Tam sme sa nedohodli, dokonca mne sa zdá, že ani vaším (pozn. - Smer) poslaneckým klubom že jednou čiastkou treba zvýšiť, valorizovať dôchodky a nie percentuálne, lebo ten, ktorý má nízky dôchodok, pri 3,3 % dostane oveľa menej ako ten, ktorý má vysoký dôchodok.

Béla Bugár, Robert Fico, Pavol Hrušovský, Robert Kalinák - 05.03.2012
Pravda

B. Bugár hovorí o snahe zmeniť valorizáciu dôchodkov. Tá sa mala valorizovať nie o percentá ale o pevnú sumu. Táto suma mala mala závisieť od  vývoja dôchodcovskej inflácie. Dôchodcovská inflácia mala odzrkadľovať najmä ceny potravín, liekov či energií. 

Takýto typ valorizácie navrhol krátko po nástupe vlády I. Radičovej minister práce, sociálnych vecí a rodiny J. Mihál. Tento návrh sa nestretol s veľkým porozumením. Hoci bol návrh schválený vládou aj parlamentným výborom pre sociálne veci, nakoniec bol aj kvôli odmietavému postoju SDKÚ na jeseň 2010 o návrhu nehlasovali a návrh stiahnutý.

V auguste 2011 však vláda predložila do parlamentu návrh zákona o úprave príjmu zo závislej činnosti, ktorým sa mal zmeniť aj zákon o sociálnom poistení. Jeho súčasťou bol opäť návrh na valorizáciu dôchodkov pevnou sumu od roku 2013, ale len na obdobie 4 rokov, teda do ruku 2017.

Tento návrh zákona prešiel do druhého čítania. Proti posunutiu návrhu zákona hlasovali hlasovali všetci poslanci SMER-SD (dvaja sa zdržali). V druhom čítaní navrhovateľ vzal návrh späť. 

Je pravdou, že SMER-SD bol proti takémuto valorizovaniu dôchodkov. B. Bugár hovorí pravdu.

Dátum zverejnenia analýzy: 05.03.2012
success
error