DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Ján Figeľ

KDH

No, ja by som chcel odmietnuť také formy, ktoré tu minulá vláda robila a stabilne. Niektoré sú známe pod názvami, takzvané sociálne podniky, ktoré mali riešiť lokálne, alebo regionálne istú zamestnanosť. V skutočnosti išlo o podniky blízkych ľudí, respektíve peniaze, ktoré sa museli vrátiť do Bruselu.

Ján Figel vs. Robert Fico - 05.03.2012
Pravda

Tzv. Tomanovej pilotné sociálne podniky vznikli v auguste v roku 2008 a mali znižovať nezamestnanosť za štátne i európske peniaze. Počas fungovaním sociálnych podnikov došlo k porušeniu pravidiel štátnej pomoci a narušeniu súťaže.

Financovanie týchto podnikov preverila aj Európska Komisia a jej stanoviska z marca 2010 bolo takéto, ktoré uverejnil denník SME znie: "Pomoc pre sociálne podniky nerešpektuje podmienky zákonnosti a vhodnosti použitia fondov. Odporúča sa preto, aby bolo financovanie sociálnych podnikov zrušené a akékoľvek zálohy a refundácie nákladov vymáhané."


Na základe odhalení Európskej Komisie sa podľa denníka Pravda Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR rozhodlo neposkytovať ďalšie finančné prostriedky. "Budeme si tiež nárokovať všetko to, čo sa im vyplatilo," zdôraznila Nicholsonová. Doteraz bolo podnikom vyplatených 10,8 milióna eur.
 
Posledné informácii, ktoré boli medializované ohľadom tejto kauzy 18. novembra 2011, kedy denník SME uviedol, že Úrad boja proti korupcii policajného prezídia začal trestné stíhanie vo veci v prípade štyroch z ôsmich sociálnych podnikov. „V prípade týchto podnikov sme vedeli podať presné údaje a dôkazy, vďaka čomu polícia mohla konať,“ tvrdí Nicholsonová. Na dôkazových materiáloch proti ostatným podnikom ministerstvo ešte pracuje. 

Výrok hodnotíme ako pravdivý, keďže sa Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny rozhodlo nárokovať všetko. 

Dátum zverejnenia analýzy: 04.03.2012
success
error