DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Robert Fico

SMER-SD

Minulý rok ak bola inflácia 4,8 percenta a výnos dôchodkových správcovských spoločností bolo 1,7 percenta tak ste stratili tri percenta na svojich peniazoch.

Ján Figel vs. Robert Fico - 04.03.2012
Nepravda

Štatistický úrad SR uvádza:

...miera inflácie, meraná indexom spotrebiteľských cien, dosiahla v r. 2011 oproti predchádzajúcemu roku v priemere 3,9%.

Podľa harmonizovaného indexu bola miera inflácie v roku 2011 4,1%.

Róbert Fico navyšuje mieru inflácie o 0,9% resp. 0,7%.

Pri miere výnosu dôchodkových spoločností taktiež udáva vyššie percento. Ich priemerný výnos sa v r. 2011 pohyboval iba na úrovni 1,4%:

"Zmeny v druhom pilieri spustené vládou Roberta Fica v roku 2009 zabezpečili presne to, sľubovali: bezpečné uloženie dlhodobých úspor. Nulové riziko so sebou ale nesie aj nulovú šancu na lepší výnos, čo sa vlani potvrdilo už druhý rok po sebe: priemerný výnos fondov bol len o desatinu lepší ako v roku 2010. Vplyvom vyššej inflácie ale už ide o reálny pokles. Nezáleží pritom na type fondov – rastové, vyvážené i konzervatívne zhodne narástli v priemere o 1,4 percenta. Výnimkou bola opäť VÚB Generali so zhodnoteniami nad dve percentá vplyvom mierneho podielu akcií v portfóliu, a aj to nie počas celého roka."

Vplyvom vyššej minuloročnej inflácie ide teda o reálny minuloročný pokles v dôchodkových fondoch na úrovni - 2,5%. R. Fico má pravdu, že išlo o pokles jeho hodnotu však navýšil.

Dátum zverejnenia analýzy: 04.03.2012
success
error