DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Ivan Mikloš

SDKÚ-DS

(Firma Novitech počas problémov s IS na Finančnom riaditeľstve pozn.)odmietla poskytnúť súčinnosť, ku ktorej sa zaviazala na to, aby mohlo dôjsť k plynulému prechodu od starého k novému systému, ktorý zabezpečovala do konca minulého roka táto firma, k novému systému, ktorý zabezpečuje iná firma, vybratá počas vlády Roberta Fica a ministrovania pána Počiatka.

Ivan Mikloš, Jozef Kollár, Peter Kažimír - 29.02.2012
Neoveriteľné

Ivan Mikloš sa vo viacerých vyjadreniach povedal, že súčasný stav spôsobila svojou nespoluprácou a nesúčinnosťou práve firma Novitech. Tá tvrdí, že ministra financií upozorňovala na možný kolaps finančnej správy ešte v prvej polovici novembra minulého roka.
SME.sk:
V liste s dátumom 18. februára, ktorý zverejnila rovnako firma Novitech, Miklošovi napísala, že kým nebude plne fungovať nový systém, daňové úrady by mali uprednostniť riešenie od košického Novitechu Tax.
O dva dni na to minister Igora Krnáča, bývalého šéfa daniarov, odvolal s tým, že vedenie vzniknutú situáciu nezvládlo. Komplexnú dodávku nového systému KONS má zabezpečiť IBM (ktorý počas problémov s portálom eTax v roku 2010 zabezpečoval hardvér a bol skutočne vybratý ešte počas vlády Róberta Fica a ministrovania Počiatka, ako to tvrdil Mikloš, pozn.). Bývalý šéf kompetenčného centra Miroslav Mikulčík, ktorý bol zodpovedný za zavedenie tohto systému, pre SME 21. februára potvrdil, že na systéme spolupracuje niekoľko IT firiem.

Na strane druhej SITA vo svojej správe uvádza:
Predstavitelia Novitechu na tlačovej besede predložili viaceré dokumenty, ktoré podľa nich svedčia o nezvládnutí celého prechodu na nový informačný systém zo strany Finančnej správy SR a aj samotného Ministerstva financií SR. Spoločnosť predložila napríklad aj list, ktorým ju prvýkrát 26. januára 2012 požiadal Miroslav Mikulčík, bývalý riaditeľ Kompetenčného centra finančných operácií, o súčinnosť a migráciu systémov. Spôsob, akým má však Novitech spolupracovať s finančnou správou, je podľa Jozefa Baluna presne stanovený v podpísaných zmluvách a dodatkoch a vedenie finančnej správy ju podľa jeho slov "nemôže jedným papierom vyzvať na migráciu". "Nebol splnený základný predpoklad – vyzmluvnenie," zhrnul Balun dôvody, prečo nemohla spoločnosť poskytnúť súčinnosť.Novitech tvrdí, že na jeseň minulého roka bol pripravený dodatok k zmluve, ktorý obsahoval vyzmluvnenie aplikácií nového centralizovaného informačného systému (IS RDS), ako aj migráciu a bližšie nešpecifikovanú integráciu tohto systému na nový KONS IS. Miroslav Mikulčík, v tom čase poradca ministra financií Ivana Mikloša, však neskôr podľa spoločnosti z "nepochopiteľných príčin všetko stopol" s tým, že žiadny dodatok sa podpisovať nebude.

Celú kauzu nie je možné overiť z primárnych zdrojov, preto nie je v našich možnostiach posúdiť kto hovorí v celom prípade pravdu.

Dátum zverejnenia analýzy: 26.02.2012
success
error