DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Robert Kaliňák

SMER-SD

Moderátor: No je tam súvislosť pána Hatara, ktorý bol jeho osobný tajomník a ktorý mal brať isté peniaze, možno na financovanie strany Smer (podľa spisu Gorila pozn.). RK: Toto sa vylúčilo a viete veľmi dobre, že nie je okrem tej jednej veci, o ktorej sme sa bavili v súvislosti s holokaustom pred desiatimi rokmi, tak to je vec, ktorú sme vtedy aj oficiálne predsa priznali,

Lucia Žitnanská vs. Robert Kalinák - 27.02.2012
Neoveriteľné

Na stránke smer.sk Erik Tomáš (hovorca Smeru-SD, pozn.) potvrdil (január 2012), že strana dostala od finančnej skupiny Penta sponzorský dar jeden milión korún: „Išlo o dar, ktorý je riadne zadokumentovaný vo finančnej správe z roku 2000. Smer-SD ako začínajúca strana nemala v tom čase žiadne peniaze zo štátneho rozpočtu.“ Taktiež tu potvrdil, že peniaze boli použité na konkrétnu akciu, a to na založenie tradície: Deň pamiatky na obete holokaustu (9. september, pozn.). Finančná správa, na ktorú sa hovorca odvoláva už nie je na stránke SMER-u dostupná (posledná práva je z roku 2002). Rovnako nie je dostupná ani podobná správa Nadácie Smer.  (v súčasnosti Nadácia Solidarita)


Podľa Gorily v byte stretával Ficov dlhoročný osobný tajomník František Határ. Podľa prepisu si s Haščákom tykali a mali priateľský vzťah. Pri svojich stretnutiach podľa tohto spisu riešili aj financovanie kampane Smeru. Gorila opisuje štyri ich schôdzky v máji a júni 2006. Pravdivosť týchto informácii zatiaľ nebola ani potvrdená a ani vyvrátená. 

Výrok hodnotíme ako neoveritľný, aj keď na jednej strane je pravda, že strana SMER-SD potvrdila sponzorský dar od Penty. Nevieme však potvrdiť, či sa to uvádza aj vo finančnej správe, nakoľko nie je dostupná. Zároveň sa nedá vylúčiť ani to, či pán Határ riešil na stretnutiach s Haščákom financovanie Smeru,a teda či sa prípadne od Penty získali na financovanie strany aj ďalšie peniaze. 

Dátum zverejnenia analýzy: 26.02.2012
success
error