DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Mikuláš Dzurinda

Nestraníci

Čo nám odkazuje Smer? Nebude rešpektovať ústavu. Oni si zvolia svojho vlastného straníckeho (generálneho prokurátora - pozn. red.).

Daniel Krajcer, Mikuláš Dzurinda, Ján Figel, Marek Madaric - 27.02.2012
Zavádzajúce

SMER-SD sa vyjadroval nesúhlasne k voľbe generálneho prokurátora. SMER-SD v marci vyhlasovalo, že ak bude vo vláde vykoná novú tajnú voľbu. Toto vyhlásenie bolo ešte pred zvolením generálneho prokurátora tajnou voľbou 17. júna 2011.


TASR, 26. marca 2011:

"Ak bude Smer-SD súčasťou budúcej vlády, skráti volebné obdobie generálneho prokurátora, vykoná novú, tentoraz tajnú voľbu generálneho prokurátora a zruší ustanovenia, ktoré pri riadení prokurátora presadzuje súčasná vláda Musí si byť vedomý každý, kto sa chce nechať zvoliť za generálneho prokurátora vo verejnej voľbe, že bude mať pred sebou dva a pol až tri roky,“ povedal dnes na tlačovej konferencii predseda Smeru-SD Robert Fico."

SITA, 17. júna 2011:

"Smer-SD opraví po vstupe do vlády podľa predsedu strany Roberta Fica všetky nedemokratické rozhodnutia súčasnej koalície. ...Za jej nedemokratickými tendenciami je podľa neho snaha ovládnuť Generálnu prokuratúru a dosadiť na tento post čistého politického nominanta, ktorý bude slúžiť jej záujmom."

Smer hovoril v marci 2011, že v prípade, že bude vo vláde zvolí generálneho prokurátora tajnou voľbou, bolo to však ešte pred zvolením Čentéša za generálneho prokurátora 17. júna 2011. 

V súčasnosti sa SMER-SD vyjadruje, že jedno z riešení situácie okolo generálneho prokurátora by bolo zvoliť nového kandidáta v tajných voľbách. Takýto kandidát by však podľa SMER-u mal mať podporu naprieč politickým spektrom.

Výrok Mikuláša Dzurindu hodnotíme ako zavádzajúci, kedže nesprávne interpretuje postoj strany SMER, ktorá považuje novú tajnú voľbu generálneho prokurátora, na ktorej by sa zhodli politické strany naprieč spektrom za jednu z možností riešenia súčasnej situácie.

Dátum zverejnenia analýzy: 26.02.2012
success
error