DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Mikuláš Dzurinda

Nestraníci

Za ktorej vlády sme prijímali najvýznamnejšie protikorupčné opatrenia, boli to moje dve vlády, a vláda pani Radičovej. Počas vlád SDKÚ-DS, počas mojej prvej vlády sme prijali národný program boja proti korupcii, a odvtedy sme prijali asi 30 tých najvýznamnejších zákonov, ktoré priestor pre korupciu zužujú.

Daniel Krajcer, Mikuláš Dzurinda, Ján Figel, Marek Madaric - 26.02.2012
Pravda

Prvá Dzurindova vláda (1998 - 2002 pozn.) si podľa Open Society Institute (Monitorovanie prístupového procesu do EÚ: korupcia a protikorupčná politika. pozn.) stanovila za jednu zo svojich hlavných priorít boj proti korupcii a 21. júna 2000 uznesením vlády SR schválila Národný program boja proti korupcii. Táto správa ďalej uvádza, že počas tejto vlády boli urobené veľmi dôležité kroky v boji proti korupcii, a to:

Zákon o slobodnom prístupe k informáciám,

Novela Zákona o rozpočtových pravidlách

Zákon o ochrane pred legalizáciou príjmov z trestnej činnosti

Novela Zákona o verejnom obstarávaní

Parlament schválil nové pravidlá financovania politických strán, 

Slovensko ratifikovalo Trestnoprávny dohovor Rady Európy o korupcii,


Slovensko ratifikovalo Dohovor OECD o boji proti podplácaniu zahraničných verejných činiteľov v medzinárodných obchodných transakciách, 

Zákon štátnej službe, 

Zákon o verejnej službe,

Nový Súdny kódex

Ustanovenie ombudsmana. 



Aj počas vlády Ivety Radičovej bolo prijatých niekoľko zákonov, ktoré boli určené na boj proti korupcii. Podľa Transparency International k takýmto zákonom patria:

Novela zákona o sudcoch a prísediacich
Povinné zverejňovanie zmlúv na internete
ďalšia novela o sudcoch a prísediacich,
novelu verejného obstarávania zavádzajúca elektronické aukcie
zmeny v procese prideľovania eurofondov.

Transparency International uvádza aj ďalšie zákony, ktoré prispeli k boju proti korupcii, a to:

Novela zákona o majetku obcí,
Novela zákona o Súdnej rade,
Zákon o poskytovaní dotácií v pôsobnosti Úradu vlády SR,
Novela zákona o vysokých školách.

Podľa správy o korupcii a protikorupčnej politiky na Slovensku je evidentné, že vlády Mikuláša Dzurindu a Ivety Radičovej boli v porovnaní s ostatnými vládami výrazne aktívnejšie v protikorupčnej politike. Dokazuje to napr. to, ako často sa venujú problému korupciu v programových vyhláseniach vlády a následne aj konkrétne iniciatívy ich vlád. Podľa tohto materiálu ostatné slovenské vlády neprišli so žiadnymi vlastnými významnými iniciatívami na potlačenie korupcie.

Výrok Mikuláša Dzurindu považujeme za pravdivý. Počas jeho prvej vlády bol skutočne prijatý Národný program boja proti korupcii a nasledovalo minimálne 19 protikorupčných legislatívnych úprav. To, či sa jedná o "najvýznamnejšie" protikorupčné opatrenia a zákony považujeme za politické vyjadrenie, ktoré nehodnotíme.

Dátum zverejnenia analýzy: 26.02.2012
success
error