DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Ivan Mikloš

SDKÚ-DS

Prečo je dôležité, aby generálny prokurátor bol vymenovaný? Napríklad pre to, že v jednej z káuz bývalej vládnej koalície megakáuz v Nástenkovom tendri, bolo podané obvinenie zo strany ministerstva vnútra a vyšetrovateľov, voči poslancovi súčasnému, za Slovenskú národnú stranu a bývalému ministrovi a prokuratúra to blokuje.

Ivan Mikloš, Jozef Kollár, Peter Kažimír - 27.02.2012
Pravda

Denník SME 9. marca 2011 informoval o kauze, ktorá sa dotýkala verejného obstarávania a verejnej dražby: "V tendri za 3,6 miliardy korún mal byť bývalý minister výstavby Štefanov hlavným organizátorom toho, že protizákonne uspel vopred dohodnutý uchádzač, konzorcium firiem Avocat a Zamedia."

Priebeh tohto nástenkového tendra zverejnilo aj sme.sk: Ministerstvo výstavby v máji 2007 vyhlásilo tender za 3,6 miliardy korún na propagáciu eurofondov a právne služby iba na nástenke. Vyhralo konzorcium firiem Avocat a Zamedia. Išlo o jediného uchádzača, ktorý sa do súťaže prihlásil. Na konci roku 2008 sa o tento prípad začali zaujímať médiá a zverejnili, že tender bol vyhlásený iba na nástenke. Pri niektorých faktúrach, ktoré ministerstvo zaplatilo išlo až o stopercentne predražené sumy. Tender začal preverovať Úrad pre verejné obstarávanie, ktorý v apríli 2009 skonštatoval, že v tendri bol porušený zákon. SME uvádza, že: "Premiér Robert Fico sa po oboznámení s výsledkami kontroly rozhodol odvolať ministra výstavby Mariána Janušeka z funkcie. V tom čase už tender hradený z eurofondov skúmala aj Európska komisia. Fico síce odvolal Janušeka, ale súhlasil s tým, že ho nahradí Igor Štefanov, ktorý celý tender pripravoval. Fico to odôvodňoval tým, že za kauzu je politicky zodpovedný minister, nie úradník, ktorý ho pripravoval." V apríli 2009 boli tieto zmluvy zrušené a následne v septembri polícii v tejto veci začala oficiálne trestné stíhanie. Po druhej kontrole Najvyššieho kontrolného úradu (marec 2010 pozn.) Fico odvolal aj Štefanova. Podľa SME v marci 2010: "Polícia rozhodla o obvinení konkrétnych páchateľov. Urobila tak aj na základe znaleckého posudku, ktorý skúmal počítače jednotlivých úradníkov. Prokuratúra teraz rozhodne, či podá do parlamentu návrh na zbavenie imunity Igora Štefanova."

Generálna prokuratúra zatiaľ nepodala návrh na zbavenie imunity Štefanova, čo potvrdil aj Daniel Lipšic pre bratislava.sk. a zároveň dodal: "Už som viackrát povedal, že je neprijateľné, aby sme na Slovensku mali triedu ľudí, ktorí stoja nad zákonom a ktorí si vždy nájdu niekoho, kto ich v tom ich výlučnom postavení podporí. A dnes to, žiaľ, robí generálna prokuratúra." 

Výrok hodnotíme ako pravdivý, keďže polícia rozhodla o obvinení konkrétnych páchateľov (aj o Štefanovovi pozn.), a faktom je, že generálna prokuratúra doposiaľ nepodala návrh na zbavenie jeho imunity. Slovo blokuje je skôr interpretáciou I. Mikloša.

Dátum zverejnenia analýzy: 26.02.2012
success
error