DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Ivan Mikloš

SDKÚ-DS

Generálny prokurátor bol právoplatne zvolený 17. júna minulého roka v tajnej voľbe a napriek tomu, že Ústava nehovorí, že prezident môže vymenovať, Ústava hovorí, že vymenuje zvoleného generálneho prokurátora.

Ivan Mikloš, Jozef Kollár, Peter Kažimír - 27.02.2012
Pravda

Predseda parlamentu a SaS Richard Sulík vyhlásil 17. júna 2011 "skutočnú" tajnú voľbu generálneho prokurátora. Sulík tak reagoval na plénum Ústavného súdu SR, ktoré 15. júna popoludní na neverejnom zasadnutí vydalo predbežné opatrenie. To znemožňovalo verejnú voľbu generálneho prokurátora až do momentu, kým Ústavný súd nevydá definitívny verdikt. Problémom však bola aj samotná tajná voľba. Sulík totiž ešte nepoznal verdikt ústavného súdu. Predbežné opatrenie tak mohlo zastaviť voľbu generálneho prokurátora až do vynesenia rozhodnutia úplne, teda aj tajnú. V takom prípade by bola tajná voľba bez ohľadu na výsledok zrejme neplatná.
Poslancom Národnej rady SR sa však 17. júna nakoniec podarilo zvoliť za generálneho prokurátora kandidáta koalície Jozefa Čentéša. Ten podľa oficiálnych výsledkov získal v tajnej voľbe 79 hlasov od 80 prítomných zákonodarcov, jeden sa zdržal. Opozičné strany sa voľby nezúčastnili.

O generálnom prokurátorovi sa v Ústave SR píše v ôsmej hlave prvom oddieli podľa čl. 150 nasledovne: Na čele prokuratúry je generálny prokurátor, ktorého vymenúva a odvoláva prezident Slovenskej republiky na návrh Národnej rady Slovenskej republiky. Článok o prokurátorovi je práve preto nejednoznačný, pretože z neho jasne nevyplýva, či prezident môže vymenovať alebo či vymenuje zvoleného generálneho prokurátora. 


Dátum zverejnenia analýzy: 26.02.2012
success
error