Podľa výsledkov Komplexného auditu prekážok podnikania na Slovensku patria medzi hlavné
problémy podnikateľského prostredia vymáhateľnosť práva, nejednoznačnosť a nestálosť zákonov,
odvodové a poplatkové zaťaženie či nadmerná byrokracia.
"Uskutočniť zásadnú reformu sociálneho systému – znížiť daňové a odvodové zaťaženie a zefektívniť sociálnu solidaritu – prostredníctvom zavedenia koncepcie „Odvodového bonusu“ po celospoločenskej diskusii."
"Skvalitniť a zjednodušiť legislatívny proces - zaviesť jednotnú metodiku na vypracúvanie a posudzovanie doložky finančných, ekonomických, environmentálnych vplyvov, vplyvov na zamestnanosť a podnikateľské prostredie."
Toto opatrenia sa dá chápať ako nejednoznačnosť zákonov.
"Výrazne zredukovať a zamedziť duplicite výkazníctva štátnym inštitúciám (ŠÚ, SP, NBS apod.) Odstrániť zbytočné bariéry podnikania (vstup do podnikania, podnikanie samotné, ukončenie podnikania) – zavedenie „Jednotných kontaktných miest“. Zlúčiť výber daní a odvodov (sociálnych i zdravotných) na daňové úrady."
Tieto nevyhnutné opatrenia sa dajú považovať za znižovanie administratívnej záťaže.
Strana si vybrala z nevyhnutých opatrení podľa Komplexného auditu prekážok podnikania na Slovensku z roku 2006 tie, ktoré považovala za hlavné. V skutočnosti sa v audite uvádza viac nevyhnutných opatrení. SaS však správne uvádza problémy podnikateľského prostredia, aj keď neuvádza všetky.