DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Lucia Žitňanská

MOST-HÍD

Viem si spomenúť na to, že ste zamietali všetky moje návrhy, od zverejňovania zmlúv a cez vyššiu transparentnosť eurofondov, všetky ste zamietali. Prijali ste veľmi populisticky pred voľbami jeden jediný, ktorý sa ukázal ako nefunkčný, lebo je nefunkčný.

Marek Madaric vs. Lucia Žitnanská - 20.02.2012
Nepravda

Žitňanskej sa podarilo presadiť pozmeňovaciu pripomienku "k novele zákonov o majetku obcí a o majetku vyšších územných celkov, ktorá zabezpečovala transparentné nakladanie s majetkom obcí a vyšších územných celkov."S návrhom opozičnej poslankyne sa stotožnil Ústavnoprávny výbor NR SR a v pléne parlamentu 95 zo 121 prítomných poslancov. Za zmeny tak hlasovala koalícia i opozícia. 


O zákone na preukazovaní pôvodu majetku, o ktorom hovorí Žitňanská ako o nefunkčnom zákone sa vyjadril Head of advisory spoločnosti Accace:

"Za problematickú považujeme definíciu výšky rozdielu, ktorý pre rok 2012 predstavuje hodnotu 490 800 eur. Zastávame názor, že je privysoká a nepokrýva možnosť prepadnutia majetku nadobudnutého z nelegálnych príjmov v menšom rozsahu. Rovnako upozorňujeme na zneužívanie predmetného zákona z doterajšej praxe vo forme tzv. "susedského udávania". Tento zákon je potrebné upraviť pre účely jeho lepšej aplikácie a určite sme za jeho zachovanie, ale v pozmenenej podobe," uvádza Peter Pašek.

Poslanci Smeru skutočne zamietali mnohé protikorupčné návrhy a ich zákon o preukazovaní pôvodu majetku sa ukázal z veľkej miery ako nefunkčný. Napriek tomu ako vyplýva z vyššie uvedeného, sme našli prípad, kedy poslanci Smeru podporili návrh Lucie Žitnanskej v parlamente, preto výrok hodnotíme ako nepravdivý, nejedná sa však o výrazný omyl.

Dátum zverejnenia analýzy: 19.02.2012
success
error