DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Ivan Mikloš

SDKÚ-DS

Bol som naposledy v Ine Skalica, kde sú priemerné platy, ak sa dobre pamätám, okolo tisíc eur...Čo je viac ako je priemerný plat. A nehovoríme o manažmente, hovoríme o všetkých zamestnancoch.

Ivan Mikloš vs. Peter Kažimír - 20.02.2012
Pravda

Spoločnosť INA patrí pod nemecký koncern Schaeffler a je najväčším dodávateľom pre slovenské automobilky. Firma priamo dodáva komponenty bratislavskému závodu Volkswagen a trnavskému PSA Peugeot Citröen, sprostredkovane i žilinskej automobilke Kia. 
Vďaka dynamickosti firma plánuje vytvoriť stovky nových pracovných miest. "V tomto roku prijmeme asi 450 nových zamestnancov najmä do výroby," uviedol pre Hospodárske noviny konateľ Schaeffler Slovensko Jaroslav Patka. 
Článok pracujúci s údajmi SITA, ktorý sa objavil na Financeportal, uvádza, že priemerný plat výrobného pracovníka je vo firme vyše 1 070 eur. Podľa Hospodárskych novín podnik momentálne rokuje s odborármi o výške platov. Základné mzdy by mali porásť o minimálne toľko čo vlani, teda o 4,3 percenta.
"Podľa hospodárskych výsledkov sa zamestnancom dávajú aj jednorazové odmeny vyplácané na báze ekonomického úspechu firmy," skonštatoval Patka.
Posledná aktualizácia Štatistického úradu zo 6. decembra 2011 uvádza, že priemerná mesačná nominálna mzda zamestnanca hospodárstva SR bola za posledný kvartál 769 eur. Táto hodnota je skutočne menšia ako 1070 eur, ktoré majú možnosť zarobiť zamestnanci INA Skalica. Výrok hodnotíme za pravdivý.  

Dátum zverejnenia analýzy: 19.02.2012
success
error