DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Marek Maďarič

SMER-SD

A pozrite sa napríklad aj ako sa skrátila dĺžka súdnych konaní na Najvyššom súde. Povedzte k tomu niečo.

Marek Madaric vs. Lucia Žitnanská - 20.02.2012
Neoveriteľné

Žiadnu dostupnú štatistiku o dĺžke súdnych konaní sa nám nepodarilo získať. Ministerstvo spravodlivosti vedie štatistiku o vybavovaní agiend na súdoch (okrasných a krajských). Štatistiku o dĺžke konaní na Najvyššom súde ministerstvo spravodlivosti nevedie.

Denník SME 6. mája 2010 naopak informuje o súdnych prieťahoch na Najvyššom súde pod vedením Š. Harabína. Vedenie NS obišlo elektronickú podateľňu voči čomu sa ohradila Elena Berthotyova, ktorá tieto spisy odmietla.

"Hlavným kritikom prieťahov v konaní bol aj Štefan Harabin, ktorý ešte ako minister spravodlivosti za HZDS vyhlásil vojnu lenivcom v talári. Ako predseda Najvyššieho súdu však nezabránil tomu, aby tridsiatka spisov vyše pol roka nehľadala sudcu, ktorý by o nich rozhodol. Ide o spisy, ktoré ešte vlani koncom novembra pridelilo vedenie súdu sudkyni Elene Berthotyovej s účinnosťou od začiatku mesiaca. Oficiálne išlo o rozhodnutie Harabina, ktorého však zastúpila a podpísala podpredsedníčka súdu Daniela Švecová. Berthotyová sa k prideleniu ohradila. Namietala retroaktivitu aj nezákonnosti, keďže vedenie obišlo elektronickú podateľňu.

Ide však o špecifický prípad, ktorý nepotvrdzuje ani nevyvracia tvrdenia M. Maďariča. Výrok hodnotíme ako neoveriteľný.

Dátum zverejnenia analýzy: 19.02.2012
success
error