DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Lucia Žitňanská

MOST-HÍD

Áno, pán Štefan Harabin bol zvolený za určitých pravidiel, ale zároveň platí a môžme si citovať rozhovor, ktorý dal vtedajší predseda ústavno-právneho výboru, pán profesor Mamojka do denníka Smer, kde jednoznačne hovoril, áno, tento rezort pripadol Mečiarovi, áno, bolo to svojim spôsobom politické rozhodnutie.

Marek Madaric vs. Lucia Žitnanská - 20.02.2012
Pravda

Pán Mamojka naozaj poskytol 26. apríla 2010 pre denník SME rozhovor, v ktorom sa rozoberal vtedajší stav súdnictva a na otázku, či sa aj Najvyšší súd obsadzuje politicky odpovedal takto: „Keďže rezort spravodlivosti patrí HZDS, nedá sa úplne vylúčiť, že oblasť spravodlivosti v tom širšom zmysle, je vnímaná ako sféra patriaca politicky do sféry vplyvu HZDS." V tomto rozhovore tiež tvrdil, že už od roku 1993 pri navrhovaní kandidátov na post predsedu Najvyššieho súdu hralo vždy politikum dôležitú úlohu. Pri otázke, do akej miery politické dohody ovplyvnili aj voľbu kandidátov na Ústavný súd, ktorých ste v tomto volebnom období volili takmer polovicu odpovedal pán Mamojka takto: „Bola stranícka dohoda, kto koľko postov obsadí. Takže, samozrejme, že to bol aj výsledok politickej dohody."


Predsedu najvyššieho súdu podľa (.pdf) Ústavy SR (Čl. 145. pozn.) vymenúva na návrh Súdnej rady Slovenskej republiky zo sudcov Najvyššieho súdu Slovenskej republiky prezident Slovenskej republiky na päť rokov. 

Teda voľba predsedu Ústavného súdu by mala byť nezávislá, ale keďže pri navrhovaní kandidátov veľkú úlohu zohráva politikum (ako potvrdil aj pán Mamojka. pozn.) ide sčasti o politické rozhodnutie.

Dátum zverejnenia analýzy: 19.02.2012
success
error