DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Marek Maďarič

SMER-SD

Z technických dôvodov, ktoré aj vy upravujete už. (napadnúť zverejňovanie zmlúv, pozn.)

Marek Madaric vs. Lucia Žitnanská - 20.02.2012
Pravda

V apríli 2011 podalo 37 poslancov opozičného Smeru na Ústavný súd návrh na preskúmanie ustanovenia, podľa ktorého sa nezverejnená zmluva považuje za neplatnú. Poslanci boli na súde zastupovaní Róbertom Madejom. Ten sa ohľadne návrhu pre SME vyjadril nasledovne: "Nová právna úprava môže vyvolávať neistotu v právnych vzťahoch, najmä v prípade prevodu nehnuteľnosti..... Plne podporujeme povinnosť zverejňovať zmluvy, ako to upravuje infozákon“. V budúcnosti mohlo podľa Smeru prísť k spochybňovaniu niektorých zmlúv. Preto Madej zdôraznil, že im nejde o nič iné ako o zlepšenie právnej istoty.

Návrh poslancov teda môžme pokladať za technickú výtku. Rovnaký názor na to má aj Gabriel Šípoš, šéf Transparency International Slovensko, ktorý pripomenul, že Smer nenapadol samotné zverejňovanie zmlúv, ale spôsob zverejnenia a nerovnaké postavenie zmluvných strán. "Obhajujú teda údajne slabšie postavenie firiem, ktoré so štátom obchodujú,“ povedal. V tejto súvislosti poukazuje Šípoš aj na to, že proti zákonu hlasovali len ôsmi poslanci Smeru: „Väčšinou bývalí vysokí štátni úradníci ako Baška, Federič či Stromček.“
Smer stiahol svoj návrh z Ústavného súdu ešte 20. apríla 2011.

Časť výroku, ktorá tvrdí, že súčasná vláda už adresovala technické výtky poslancov Smeru, je tiež pravdivá. Totiž, Žitňanskej infozákon sa novelizoval ešte 18. augusta 2011 a týkal sa práve praktických problémov a podnetov z praxe. V súvislosti s okruhom zmlúv. ktoré sa musia zverejňovať, vznikol podľa Žitňanskej od začiatku zásadný interpretačný problém, keďže nebolo jasné, či obchodné spoločnosti s majetkovou účasťou štátu alebo samosprávy musia povinne zverejňovať všetky zmluvy. Povinnosť zverejňovať zmluvy tak bude v prípade obchodných spoločností so stopercentnou majetkovou účasťou štátu alebo samospráv. Z povinného zverejňovania budú vylúčené zmluvy z bežného obchodného styku v rozsahu predmetu podnikania. Tieto budú notifikované v centrálnom registri zmlúv. "To znamená o všetkých zmluvách budeme vedieť," doplnila Žitňanská.

Dátum zverejnenia analýzy: 19.02.2012
success
error