DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Marek Maďarič

SMER-SD

Ale stal sa na základe pravidiel, ktoré určila a špeciálne pani ministerka za druhej Dzurindovej vlády. My sme tie pravidlá nemenili. Štefan Harabin je predseda Najvyššieho súdu podľa tých pravidiel, ktoré nastavila Dzurindova vláda.

Marek Madaric vs. Lucia Žitnanská - 20.02.2012
Zavádzajúce

Pravidlá na voľby predsedu Najvyššieho súdy SR sú obsiahnuté v zákone č. 185/2002 Z.z. o o Súdnej rade Slovenskej republiky. Tento zákon určuje za akých podmienok je vymenovaný a menovaný predseda Najvyššieho súdu Súdnou Radou (§ 6). Tento zákon prijala prvá Dzurindova vláda 11. apríla 2002. Počas druhej Dzurindovej vlády bolo niekoľko novelizácií tohto zákona. Zásadná zmena voľby predsedu Najvyššieho súdu bola 4. júla 2003 zákon č. 267/2003 Z.z (§ 6 odsek 7; § 27c, d, e).

Je pravdou, že pravidlá na voľby, vymenovanie a odvolanie predsedu Najvyššieho súdu SR nastavila prvá vláda M. Dzurindu a následne druhá Dzurindova vláda zákon novelizovala. Taktiež je pravdou, že vláda R. Fica pravidlá nemenila. Inými slovami súčasný predseda Najvyššieho súdu SR Š. Harabín bol zvolený na základe pravidiel, ktoré nastavila Dzurindova vláda.

Nie je však pravda, že to určila ministerka Žitňanská, ktorá bola na poste ministerky v roku 2006. Výrok tak hodnotíme ako zavádzanie.


Dátum zverejnenia analýzy: 19.02.2012
success
error