DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Marek Maďarič

SMER-SD

Určité veci, ktoré ste urobili, my ich nebudeme meniť. Oni boli ale súčasťou nejakých balíkov zákonov, ktoré politizovali napríklad justíciu, o čom sa vyjadrilo aj európski sudcovia aj pán Paluda, kritik Harabina vás kritizoval za to, že pri výberoch sudcov tam videl nejaké vplyvy v prospech vašich nominantov.

Marek Madaric vs. Lucia Žitnanská - 20.02.2012
Pravda

Podobný výrok sme overovali už v minulosti (O 5 minút 12, 10. október 2011)

Peter Paluda patrí k dlhodobým kritikom riadenia súdnictva. Je výrazným oponentom predsedu Najvyššieho súdu Š.Harabina.
Sudcu P.Paludu rovnako citujú aj Hospodárske noviny zo 4.októbra 2011, kde sa o.i. na adresu výberových konaní na posty predsedov súdov uvádza:

"Z dvadsiatich výberových konaní na predsedov krajských a okresných sudcov je 18 ukončených. V dvanástich sa pred komisiu postavil jediný uchádzač. Najčastejšie bývalý predseda súdu, ktorý post získal počas prvého pôsobenia Žitňanskej na ministerstve a prišiel oň za jej nástupcu Štefana Harabina. Takýto kandidátov uspelo až osem.
Komisie boli uznášaniaschopné iba preto, že do Bratislavy chodili zástupcovia jednotlivých súdov. Nedávnou novelou sudcovských zákonov si Žitňanská zabezpečila, že do päťčlenných komisií môže nominovať väčšinu – troch členov. Peter Paluda je presvedčený, že vo výberových konaniach uspeli prevažne Žitňanskej ľudia. „Minimálne do tej miery, že ich má preverených a dokáže cez nich súdy účinne riadiť.“ Sudca Najvyššieho súdu sa sám neúspešne uchádzal o post predsedu druhého okresného bratislavského súdu. „Podľa toho, ako prebehlo výberové konanie, mám dojem, že výberová komisia bola dopredu veľmi silne ovplyvnená. Je zrejmé, že asi z koho strany,“ hovorí Paluda."

Dátum zverejnenia analýzy: 19.02.2012
success
error