DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Ivan Mikloš

SDKÚ-DS

Teraz v súvislosti so zmenou mimochodom, ktorú zmenu zazmluvnili zase za vlády Roberta Fica na ministerstve financií, sa malo prejsť na informačný systém firmy IBM. Bol mimochodom predražený, keď sme prišli do vlády, tak sme znížili tu cenu o 60 %.

Ivan Mikloš vs. Peter Kažimír - 20.02.2012
Pravda

V januári 2010 spustilo MF pod vedením ministra Počiatka prvú fázu projektu UNITAS- jeho cieľom je zjednotenie výberu daní a odvodov. Systém mala technicky zabezpečiť spoločnsoť IBM, ktorá zvíťazila v tendri MF SR. Trojročný kontrakt s IBM rátal s nákladmi 56 mil. eur bez DPH.

Ivan Mikloš po svojom nástupe do funkcie zmluvu pozastavil.
I.Mikloš: "Pozastavené boli všetky sporné zmluvy. Toto je jedna zo sporných zmlúv. Budem rokovať s viacerými firmami, ktorých sa to týka, vrátane IBM."
Realizácia Unitas-u mala byť pôvodne okrem financovania zo štátneho rozpočtu financovaná aj z eurofondov. Preto do vyšetrovania podozrivého tendra zasiahla aj inštitúcia EÚ- OLAF (Protikorupčný úrad EÚ). MF však po pozastavení zmluvy s IBM rozhodlo, že Unitas sa bude naďalej realizovať iba prostriedkami zo štátneho rozpočtu, a to vo výške 22 mil. eur.
S firmou IBM bol vyjednaný nový dodatok k pôvodnej zmluve J.Počiatka, v ktorej boli objednané služby vo výške 22 mil. eur. Rozdiel oproti starej zmluve predstavuje 60,7%.

Dátum zverejnenia analýzy: 19.02.2012
success
error