DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Ivan Mikloš

SDKÚ-DS

Pán poslanec (P. Kažimír pozn.) bol štátnym tajomníkom 4 roky (2006-2010pozn.), má s tým vlastné skúsenosti, za jeho vlády sa podalo daňové riaditeľstvo žalobu na túto firmu (Novitech pozn.), ktorú potom najprv stiahli, lebo inak by to bolo skolabovalo, pretože z dôvodu nevýhodnej zmluvy pre štát bola táto firma v pozícii takej, že mohla štát vydierať.

Ivan Mikloš vs. Peter Kažimír - 20.02.2012
Pravda

Firma Novitech Tax spravuje portál eTax a aj iné informačné systémy a programy daňového informačného systému od roku 1992. Problémy so spoločnosťou Novitech sa prejavili aj v roku 2010, keď skolaboval systém eTax, ktorého bol Novitech dodávateľom.

Trend, 7.apríl 2010: 
Prvé problémy sa podľa daniarov objavili začiatkom tohto roka, keď sa oproti minulosti výrazne zvýšil nápor používateľov na portál eTax. Stalo sa tak vďaka legislatívnej novinke, keď od Nového roka treba v zmysle smernice EÚ podávať súhrnné výkazy na daň z pridanej hodnoty výlučne elektronicky.
Keď sa k DPH pridružili ešte priznania na daň z príjmov, nápor koncom marca eskaloval do takých rozmerov, že server padol úplne. Elektronická pomoc tak daniarom chýbala v čase vrcholiacej sezóny. Cez web prijali len 1 254 daňových priznaní, necelých 15 stotín percenta z celkového počtu. Hoci z dlhodobého hľadiska ide stále o nárast, napríklad pred dvoma rokmi bolo elektronicky podaných necelých šesťsto priznaní.

Novitech sa v súvislosti s problémami odvolával na zlyhanie hardvéru, ktorý zasa dodala spoločnosť IBM. Daňové riaditeľstvo podalo na Novitech žalobu ihneď po audite, ktorý mal skonštatovať nedostatky na strane spoločnosti.
Stanovisko Daňového riaditeľstva SR: "Spoločnosť pravdepodobne v snahe vyhnúť sa zodpovednosti za vzniknuté problémy zavádza zverejňovaním poloprávd a nepravdivých údajov. Verejne vyzývame dodávateľa, aby aktívne spolupracoval na urýchlenom vyriešení problému."
Šéf Daňového riaditeľstva a nominant SMER-u Igor Šulaj vyčíslil škody, ktoré boli spôsobené zlyhaním systému na niekoľko stotisíc eur. 
Žaloba bola napokon stiahnutá, ale to až po nástupe novej vlády, keď I.Mikloš odvolal Šulaja a na jeho miesto dočasne dosadil Zlaticu Ondruškovú. Tá po svojom nástupe zrušila žalobu.

SME, 20.august 2010: „Po zvážení všetkých okolností najmä v záujme zachovania dlhodobej spolupráce s touto spoločnosťou na základe uzatvorených zmlúv, ako aj v snahe urýchlene riešiť problémy zmierlivou cestou, vzalo svoj návrh na začatie konania podaním zo dňa 22. júla späť.“ Informoval hovorca riaditeľstva.

I. Mikloš hovorí pravdu, že aj počas pôsobenia P. Kažimíra na MF SR boli s firmou Novitech problémy, ktoré vyústili v podanie žaloby. Nie je však pravdou, že žaloba bola stiahnutá tým istým vedením. Čo by sa udialo ak by žalobu nestiahli je z našej strany neoveriteľné.

Dátum zverejnenia analýzy: 19.02.2012
success
error