DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Marek Maďarič

SMER-SD

A nakoniec aj výsledkom (tejto vlády je, pozn.) pán Čentéš, ktorý ako svoj prvý verejný úkon urobil, že skartoval výsluch s poslancom Matovičom. Tak sa pýtam, je to neschopnosť, alebo je pod nejakým politickým dohladom tento pán prokurátor?

Marek Madaric vs. Lucia Žitnanská - 20.02.2012
Pravda

Nezávislý poslanec Igor Matovič bol vypovedať o údajnej korupcii medzi politikmi na Generálnej prokuratúre SR 29. júla 2011.

Vypovedal dvakrát. Sekretárka generálneho prokurátora Jozefa Čentéša totiž jeho prvú trojhodinovú výpoveď omylom skartovala. "Áno, stalo sa to, aj keď nie je piatok trinásteho," potvrdil Matovič pre agentúru SITA.

Predvolanie inicioval námestník Generálnej prokuratúry SR Dobroslav Trnka, Matoviča však vypočúval zvolený, no stále nevymenovaný generálny prokurátor Jozef Čentéš.

TASR uvádza stanovisko novozvoleného generálneho prokurátora Jozefa Čentéša: Čentéš v piatok 29. júna pre televíziu TA3 povedal, že ku skartovaniu výpovede došlo omylom pri odovzdávaní spisu. "Výsluch sa musel zopakovať... Dal som moje poznámky na skartovanie a dievčatá, keď to skartovali, tak omylom skartovali aj tú časť výsluchu," povedal Čentéš. Zároveň vylúčil, že by išlo o úmysel. Opakovaný výsluch podľa jeho slov prebehol rovnako, čo potvrdil aj Matovič.

Zo spomínaných vyjadrení podľa GP SR vyplýva, že administratívne pracovníčky, ktoré realizovali výpoveď, mali z nedbanlivosti, respektíve omylom výpoveď skartovať a vymazať z počítačovej databázy. Ako informovala Tökölyová, tie po aprobácii prvej výpovede žiadnym spôsobom so spisom nemanipulovali.

Poukázala na to, že na GP SR sa všetky výsluchy ukladajú do príslušnej databázy. "V uvedenom prípade vypočúvajúci prikázal administratívnej pracovníčke, aby tieto údaje do žiadneho súboru neuložila, aby tento text vymazala a aby nebol uložený ani na USB kľúč," uzavrela.

Denník Sme 1. augusta uvádza: Čentéš potvrdil, že výpoveď nechal zmazať, lebo to bol kolegov počítač. „Rozhodujúce je to, že je založená v spise.“ Zopakoval, že písomnú výpoveď dal skartovať omylom s poznámkami, ktoré nepotreboval.


O udalosti informovali aj Hospodárske noviny.

Dátum zverejnenia analýzy: 19.02.2012
success
error