DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Ivan Mikloš

SDKÚ-DS

Napríklad čo sa týka schválenia eurovalu, tak áno, Smer si vypýtal daň predčasné voľby, pretože napríklad nemecká SPD, ktorá je tiež opozičnou stranou, tiež socialistickou stranou dopredu povedala, že bude hlasovať za euroval, aj keby pravica nemala kancelársku väčšinu.

Ivan Mikloš vs. Peter Kažimír - 20.02.2012
Pravda

Podobný výrok sme už overovali v relácii O päť minút dvanásť z 10. októbra 2011.

Podľa článku v International Finance Review Centre je vidno, že podpora eurovalu od opozičnej SPD bola v princípe možná, avšak za určitých podmienok. Týmito podmienkami však nebola nadpolovičná väčšina koalície, ale iné technické ústupky ohľadom eurovalu. V konečnom dôsledku, kancelárka Merkelová by v prípade väčšinovej podpory eurovalu v koalíciu nemusela vyjednávať o jeho podpore s opozíciou.

Euroval bol nakoniec schválený v parlamente s veľkou väčšinou, keď za hlasovali koaliční aj opoziční poslanci.Najväčšia opozičná strana pri tom už pred hlasovaním oznámila, že euroval podporí.

Predseda SPD sa na margo rozšírenia eurovalu vyjadril nasledovne: „Je to prvý správny krok tejto vlády v kríze eura, a preto ho podporíme,“ uviedol S. Gabriel v prejave, v ktorom inak nešetril kritikou na adresu európskej politiky kabinetu kancelárky Angely Merkelovej.

SPD nekládlo rovnaké podmienky ako Smer.

Dátum zverejnenia analýzy: 19.02.2012
success
error