DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Richard Sulík

SaS

Prepad v podnikateľských rebríčkoch. Pán Paška, v živote by som nebol povedal, že toto vytiahnete. Áno, v rebríčkoch sa Slovensko zhoršilo, lebo vychádza z údajov za rok 2010. Veď to je práve výsledok toho, že sme tu mali 4 roky socanov a pozrite, kde to skončilo.

Pavol Paška, Pavol Hrušovský, Richard Sulík - 13.02.2012
Nepravda

Vývoj podnikateľského prostredia a slobody podnikania na Slovensku môžeme sledovať vo viacerých renomovaných medzinárodných rebríčkoch ale aj hodnotenia Podnikateľskej Aliancie Slovenska (PAS).


Hodnotenie Svetového ekonomického fóra - The Global Competitiveness Report 2011-2012 (.pdf)
Slovensko medziročne kleslo v hodnotení konkurencieschopnosti o deväť priečok na celkové 69. miesto z celkovo hodnotených 142 krajín. Svetové ekonomické fórum hodnotí konkurencieschopnosť krajín na základe dostupných štatistických dát a celosvetového prieskumu názorov manažérov. Prieskum prebiehal od februára do apríla 2011. Inými slovami údaje s prieskumu sú z roku 2011. Hodnotenie odráža stav ekonomiky k aprílu 2011. 

Správa Svetovej banky pre Slovensko - Doing Business 2012 (.pdf)
Slovensko medziročne kleslo o päť priečok na 48. miesto z 183 hodnotených krajín. Svetová banka hodnotí jednoduchosť podnikania a priaznivosť prostredia pre rozbeh a prevádzku firmy. Údaje v tejto správe zodpovedajú 1. júnu 2011 (okrem indikátora platenia daní, ktorý vychádza z údajov z obdobia január-december 2010).

Hodnotenie Heritage Foundation - Index ekonomickej slobody 2012 (.pdf)
Aj v tomto hodnotení Slovensko medziročne prepadlo o to o 14 priečok na 51. pozíciu. Index ekonomickej slobody analyzuje ekonomickú otvorenosť, efektívnosť regulácie, uplatňovanie zákona a konkurencieschopnosť krajín. Autori hodnotenia vychádzajú z údajov zahrňujúce obdobie druhej polovice roku 2010 a prvej polovice roku 2011. V hodnotení sú teda aj údaje z roku 2011.

Transparency International - Index vnímania korupcie 2010
Slovensko v tomto sa umiestnilo na 66. mieste zo 183 hodnotených krajín. Index meria vnímanie korupcie vo verejnom sektore. Kvôli zmenám v konštrukcii indexu oproti minulému roku (40% slovenského skóre tvoria nové indikátory) nie sú výsledky Slovenska porovnateľné s rebríčkom z predošlého roka. V prípade Slovenska index zahŕňa údaje z 10 prieskumov od siedmych inštitúcií (Svetové ekonomické fórum, Freedom House, The Economist Intelligence Unit, Inštitút pre rozvoj manažmentu IMD, Bertelsmannova nadácia a analytické agentúry IHS Global Insight a Political Risk Services). Tieto prieskumy boli uskutočnené v rokoch 2010 a 2011. Index vnímania korupcie najviac zodpovedá stavu Slovenska z jesene roku 2010. 

Hodnotenie podnikateľského prostredia (PAS) - Index IPP (7. novembra 2011)
"Podnikateľské prostredie na Slovensku sa aj v štvrtom štvrťroku 2011 zhoršilo. Aktuálna hodnota Indexu podnikateľského prostredia (IPP), ktorý na základe vlastného prieskumu pripravuje Podnikateľská aliancia Slovenska, je 87,0 bodu, čo v porovnaní s predchádzajúcim štvrťrokom predstavuje pokles o 2,43 %. Pociťované zhoršenie sa viaže najmä k udalostiam spojeným s pádom vlády a následným zastavením prijímania reformných zákonov." 
Index je tvorený na základe pravidelných pocitových prieskumov medzi manažérmi. Pri výpočte IPP bol základným obdobím na výpočet 1. júl 2011. Inými slovami pri výpočte tohoto indexu sa vychádzalo z údajov z roku 2011.

Pravdou je, že vo všetkých renomovaných rebríčkoch sa Slovensko prepadlo. Z uvedeného však vyplýva, že všetky renomované medzinárodné hodnotenia a aj hodnotenie Podnikateľskej aliancie Slovenska boli robené aj na základe údajov z roku 2011 a nie len na základe roka 2010. Prepad v hodnotení v rebríčkoch podnikateľského prostredia, korupcie a ekonomickej slobody preto nie je len výsledkom z roku 2010 a vlády R. Fica. 

Dátum zverejnenia analýzy: 12.02.2012
success
error