DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Pavol Paška

SMER-SD

...a ak chcete hovoriť, že SMER sociálna demokracia vtedy nekričal, veď sme hovorili, že predaj strategických podnikov je nehoráznosť, že ceny sú nízke(v období druhej dzurindovej vlády pozn.).

Richard Sulík vs. Pavol Paška - 12.02.2012
Pravda

Predseda strany SMER sa vo vzťahu k privatizácii strategických podnikov vyjadroval veľmi negatívne nie len v minulosti, ale svoj negatívny postoj k privatizácii zástava aj v súčasnosti.

V roku 2008 vláda R. Fica vypracovala Správu o dodržaní zákonnosti pri privatizácii SPP, kde hodnotí postup a výsledky privatizácie SPP. V správe je viacero pasáží, kde sa hodnotí cena, za ktorú bol 49% podiel predaný. Na strane 2 sa uvádza:

"Vzhľadom na trhovú hodnotu (pozn. 49% podielu SPP) stanovenú v Koncepcii reštrukturalizácie a transformácie plynárenstva SR bola orientačná aj konečná ponuka konzorcia výrazne nízka."

Následne sa na túto tému R. Fico vyjadroval aj v médiách:

"Zistili sme, že SPP bol predaný hlboko pod cenu. Zistili sme, že privatizačnému poradcovi boli vyplatené extra peniaze. Poradca dostal 31 miliónov USD za to, no čo urobil? Veď keby ste videli návrhy, ktoré boli predkladané, to ako keby ste išli predávať chladničku, ale nie SPP," vyjadril sa R. Fico.

Dátum zverejnenia analýzy: 12.02.2012
success
error