DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Daniel Lipšic

Nová väčšina

Ale následne, keď hlavne pred NR SR nešlo o pokojné zhromaždenie, ale skupina nie tých protestujúcich, ale výtržníkov, futbalových chuligánov začala provokovať stret, zranili niekoľkých policajtov, tak áno,.....Tá bola použitá, ale s minimálnymi následkami (sila pozn.)

Daniel Lipšic; Ivan Mikloš vs. Jozef Kollár - 06.02.2012
Pravda

V podstatných veciach sa opisy priebehu protestu zo strany polície, organizátorov a médií zhodujú.

Demonštrácia na Námestí SNP bola pokojná. Následne po presune protestujúcich na Námestie Slobody pred Úrad vlády sa začala situácia pomaly vyostrovať. Organizátori na požiadanie polície protest ukončili a okolo 18.00 sa protestujúci začali rozchádzať.


Potrebu zasiahnuť si vyžiadala až situácia pred NR SR, kde sa okolo 19.00 hod. nachádzala už len časť demonštrantov, medzi nimi údajne aj rôzne skupiny extrémistov. Krátko pred 20.00 hod sa pred NRSR nachádzali najmä najradikálnejší demonštranti.

Polícia protestujúcich vyzývala aby sa rozišli. Účastníci zhromaždenia však neuposlúchli, naopak situácia sa zhoršovala v dôsledku stupňujúcej agresivity účastníkov zhromaždenia. Po tom čo tieto osoby začali hádzať do ťažkoodencov rôzne predmety (kartóny vajec, dlažobné kocky, sklené fľaše), polícia opäť vyzvala osoby, aby sa rozišli a poučila ich, že v prípade neuposlúchnutia budú použité donucovacie prostriedky. Počas týchto útokov boli zranení 3 policajti.

Vzhľadom na to, že osoby začali útočiť a poškodzovať vodnú striekačku, polícia pristúpila následne k jej použitiu.Dátum zverejnenia analýzy: 05.02.2012
success
error