DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Béla Bugár

MOST-HÍD

Ja si pamätám niektoré veci z tohto obdobia práve preto, lebo sme tam mali človeka, ktorý bol našim nominantom. Ako generálny riaditeľ Transpetrolu. A viem, že napr. 49% podielu Transpetrolu sa predalo skoro za takú hodnotu, aká bola odhadovaná hodnota celého podniku.

Béla Bugár vs. Robert Fico - 30.01.2012
Nepravda

Vláda v júni 2000 schválila koncepciu privatizácie Transpetrolu, a.s., Bratislava. Predaj minoritného podielu Transpetrolu  sa mal uskutočniť formou predaja 34- -percentného balíka akcií strategickému investorovi a 15 percent sa malo umiestniť na kapitálovom trhu. Cena, za ktorú mal štát Transpetrol predať, mala vychádzať z faktu, že na predaj je iba minoritný podiel spoločnosti. Okrem zvýšenia efektívnosti spoločnosti prechodom do súkromných rúk sa cieľom stalo aj získanie zdrojov na úhradu dlhopisov Fondu národného majetku. Riaditeľom Transpetrolu bol v tom čase nominant SMK Štefan Czucz.
V medzinárodnom tendri sa hlavným kritériom pri posudzovaní ponúk stala cena. Cenová ponuka predstavovala až 60% z kritérií. 


TREND, 19.december 2001:
Po vyhlásení výsledkov vyšlo najavo, že víťazný Jukos ponúkol za akcie Transpetrolu 74 mil. USD (3,6 mld. Sk). Slovnaft ponúkol v hotovosti 65,4 mil. USD (3,2 mld. Sk) plus zásobníky na ropu a ropné produkty. Ich účtovná hodnota podľa údajov Slovnaftu dosahuje 20 mil. USD. Privatizačná komisia však rozhodla len na základe výšky hotovostnej platby a hodnotu ponúkaných zásobníkov nezobrala do úvahy.
Balík 49 percent akcií spoločnosti Transpetrol kúpil Jukos v roku 2002 za víťaznú sumu 74 miliónov USD t.j. 3,6 mld SKK. V roku 2001 dosahovali celkové aktíva podniku hodnotu 8,6 mld. skk a vlastné imanie spoločnosti bolo 6,7 mld.skk. Vzhľadom na tieto hodnoty nemôžeme považovať výrok p.Bugára za pravdivý, keď hodnota aktív Transpetrolu ako aj vlastného imania, ktorým spoločnosť disponovala, bola v čase privatizácie na raz takej úrovni.

Dátum zverejnenia analýzy: 29.01.2012
success
error