DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Robert Fico

SMER-SD

Aj preto som celou svojou váhou politickou v minulosti sa zasadil o prijatie zákona o preukazovaní pôvodu majetku. Veď tento zákon je z mojej dielne, z dielne mojej právnickej skupiny, ktorá okolo mňa pracovala a pracuje.

Béla Bugár vs. Robert Fico - 30.01.2012
Pravda

Zákon o preukazovaní majetku bol v prvej verzii prijatý parlamentom v roku 2005. V roku 2008 ho zrušil Ústavný súd, keďže podľa jeho názoru by "predloha neprimerane zasiahla do vlastníckych práv a mohla by porušiť princípy právneho štátu"

4. marca 2010 vtedajšie vládnuce strany Smer-SD a SNS a opozičné kluby SDKÚ-DS, SMK a KDH sa v zákonodarnom zbore spojili a schválili zákon č. 101/2010 Z.z. o preukazovaní pôvodu majetku, ako aj s ním súvisiacu novelu Ústavy SR z dielne predsedu vlády SR Roberta Fica, ktorý bol zároveň navrhovateľom zákona. Zákon č. 100/2010 Z.z. o preukazovaní pôvodu majetku nadobudol po podpise prezidenta SR  účinnosť 1. januára 2011. 

Účelom tejto právnej úpravy je právny rámec účinného postupu proti osobám neschopným hodnoverne preukázať pôvod a spôsob nadobudnutia svojho majetku. Zmena Ústavy Slovenskej republiky bola potrebná na vytvorenie ústavného rámca na prijatie zákona o preukazovaní pôvodu majetku. Týmto ústavným zákonom sa zmenilo znenie Ústavy Slovenskej republiky tak, že majetok nadobudnutý v rozpore s právnym poriadkom už nepožíva ochranu. Taktiež bolo ustanovené, že iné zásahy do vlastníckeho práva možno dovoliť len v prípade, ak ide o majetok nadobudnutý nezákonným spôsobom alebo nadobudnutý z nelegálnych príjmov a toto opatrenie je nevyhnutné v demokratickej spoločnosti pre bezpečnosť štátu, ochranu verejného poriadku, mravnosti alebo práv a slobôd iných.

Dátum zverejnenia analýzy: 29.01.2012
success
error