DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Robert Fico

SMER-SD

Prečo, keď sme boli vo vláde, sa nezvyšovali ceny plynu? No preto pán predseda, lebo cenový návrh mohol podať iba valná hromada v SPP a vo valnej hromade mal väčšinu štát. Vy ste prišli a prvé, čo ste urobili, tak ste túto právomoc zobrali valnej hromade a dali ste túto právomoc predstavenstvu SPP.

Robert Fico vs. Béla Bugár - 09.01.2012
Pravda

Právomoc Valného zhromaždenia (VZ) podávať návrh ceny na ÚRSO bola legislatívne zakotvená v tzv. lex SPP, ale v zákone č. 429/2008 o podávaní cenových návrhov obchodných spoločností a o zmene a doplnení zákona
č. 513/1991 Zb. Obchodný zákonník v znení neskorších predpisov. 

Tento zákon, označovaný aj ako "jednoparagrafový" (nakoľko obsahoval iba jedno ustanovenie), bol schválený v skrátenom legislatívnom procese. Zákon v podstate zabezpečil,  aby energetické firmy navrhovali ceny energií na ÚRSO  a až potom ich schvaľovalo VZ a nie predstavenstvo. Týmto spôsobom vláda mohla účinne zablokovať zvyšovanie cien energií. Lex SPP prešiel celým legislatívnym konaním až po podpis prezidenta za 5 dní.

§ 1 z. č. 429/2008 Z.z.
Obchodná spoločnosť môže podať návrh ceny podľa
osobitného predpisu  a iné návrhy v cenovom konaní
Úradu pre reguláciu sieťových odvetví iba na základe
uznesenia valného zhromaždenia.

Zákon bol 29.marca 2011 zrušený vládou I. Radičovej. Ako povedal v tom čase minister hospodárstva J. MiškovZrušenie zákona by malo odstrániť podnikateľskú záťaž, náklady obchodných spoločností, a v konečnom dôsledku zlepšiť podnikateľské prostredie.

Zrušením zákona č. 429/2008 Z.z. sa predstavenstvám firiem vrátila právomoc schvaľovať cenové návrhy energií.

Dátum zverejnenia analýzy: 08.01.2012
success
error