DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Robert Fico

SMER-SD

V žiadnom prípade už neísť cestou zvyšovania DPH, lebo sme si to vyskúšali a rozhodnutie, ktoré urobila pravicová vláda, bolo veľmi škodlivé a výsledkom je najvyššie zdražovanie v Európskej únií.

Robert Fico vs. Béla Bugár - 09.01.2012
Pravda

Ak vychádzame z údajov databázy Eurostat o medziročnej inflácií, meranej harmonizovaným indexom Európskej únie, podľa najnovších údajov, dosiahla na Slovensku v novembri 2011 v rámci EÚ najvyššiu úroveň 4,8 %. Nutné dodať, že rovnako ako Slovensko,  túto hodnotu inflácie dosiahlo tiež Spojené Kráľovstvo. 

Ak vychádzame z údajov databázy Eurostat o priemernej ročnej inflácií tak hneď niekoľko krajín EÚ má vyššiu priemernú ročnú infláciu ku novembru 2011. Slovensko má priemernú ročnú infláciu na úrovni 3,8 %. Uvádzame výpočet krajín, ktoré mali vyššiu alebo rovnakú priemernú ročnú infláciu ako Slovensko:


- Spojené Kráľovstvo 4,4 %
- Rumunsko 6,2 %
- Poľsko 3,8 %
- Maďarsko 4,0 %
- Lotyšsko 4,1 %
- Litva 4,1 %
- Estónsko 5,2 %

Robert Fico má pravdu v prípade medziročnej inflácie. Výrok však neplatí v prípade medzimesačnej ako aj priemernej ročnej inflácii. 

Rovnako je možné argumentovať, že najvyššiu mieru zdražovania v rámci EÚ sme dosiahli aj kvôli vládnym opatreniam. Ako sme už uviedli dôvodom zvyšovania cien:

Makroekonomická prognóza (.pdf) na roky 2011 - 2014 MF SR z 8. februára 2011 predpokladá harmonizovanú infláciu v roku 2011 na úrovni 3,4%. Znamená to teda nárast 2,6 p.b. oproti minulému roku.

Obe analýzy zmieňujú tri príčiny rastu inflácie v roku 2011:

1) Rast cien potravín spôsobený zlou úrodou poľnohospodárskych plodín v Rusku, na Ukrajine a v Kazachstane.

2) Rast regulovaných cien plynu, tepla a elektriny v dôsledku rastu cien ropy a posilnenia kurzu USD. Tieto faktory budú pôsobiť aj na rast cien pohonných hmôt.

3) Z netrhových faktorov sa na raste inflácie prejaví zvýšenie DPH na 20%, zvýšenie spotrebnej dane z piva a tabakových výrobkov a zároveň sa ruší daňové zvýhodnenie pre biopalivá, rušia sa daňové oslobodenia pri energetických daniach pre teplárne, zavádza sa poplatok pre štátne hmotné rezervy a likvidáciu jadrových palív a zvyšujú sa ceny diaľničných známok (t. j. opatrenia konsolidačného balíčka).

Dátum zverejnenia analýzy: 08.01.2012
success
error