DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Iveta Radičová

SDKÚ-DS

Ale keď to porovnávam, za tých 18 mesiacov padlo 9 vlád vrámci EÚ.

Iveta Radicová, Ján Figel, Robert Fico - 19.12.2011
Nepravda

Za obdobie posledných 18 mesiacov padli nasledujúce vlády:

Vláda na Cypre rezignovala 28. júla 2011 po verejnom tlaku, po tom ako vybuchol skonfiškovaný náklad iránskej munície a pri výbuchu zahynulo 13 ľudí (kvôli výbuchu Cyprusu taktiež hrozilo, že bude musieť požiadať o finančnú pomoc v rámci EÚ).

Vo Francúzsku rezignoval kabinet François Fillona 13. novembra 2010 po politických tlakoch, o ktorých si môžete prečítať tu. Nicolas Sarkozy následne vymenoval nový kabinet, hlavou ktorého bol znova François Fillon.

Grécka vláda rezignovala 9. novembra 2011 po tlakoch, spojených s nezvládnutím krízy.

V Írsku bola vláda rozpustená 2. februára v súvislosti s nezvládnutím krízy a rezignáciou Briana Cowena.

V Taliansku padla vláda po rezignácii Silvia Berlusconiho 13. novembra 2011, taktiež v súvislosti s nezvládnutím krízy.

V Portugalsku padla vláda po rezignácii José Sócrata dňa 23. marca 2011, po tom ako parlament neschválil ním navrhované škrty.

Na Slovensku vláda padla 11. októbra 2011 po tom, ako jej nebola parlamentom vyslovená dôvera v hlasovaní spojenom s hlasovaním o eurovale.

Slovinská vláda padla 20. septembra po tom, ako jej nebola parlamentom vyslovená dôvera, v súvislosti s nezvládnutím krízy.

Padlo teda osem vlád, a nie deväť. Čo sa týka Španielska, kabinetu premiéra José Zapatera nebola vyslovená nedôvera ani nerezignoval, avšak José Zapatero sa rozhodol preniesť voľby na november 2011, štyri mesiace pred pôvodným termínom. Takéto nevynútené predčasné ukončenie pôsobenia vo vláde nehodnotíme ako pád vlády. Výrok teda hodnotíme ako nepravdivý.


Poznamka
No, velke zmeny nenastali. Uz to zavisi len od toho, ako sa pozeras na to, co spravil Jose Zapatero. On nerezignoval ani nerozpustil kabinet, proste len preniesol termin a fungoval do volieb ako premier s plnohodnotnym mandatom. Sme sa o tom aj na jednom seminari rozpravali, ze on nebol vynuteny odist a za pad vlady sme to nepovazovali. Ale zavisi to predsalen od uhla pohladu, cize rozhodni, informacie som ti dal.

Dátum zverejnenia analýzy: 18.12.2011
success
error