DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Ivan Mikloš

SDKÚ-DS

V Európskom stabilizačnom mechanizme, ktorý bude obdobou Medzinárodného menového fondu, akýmsi európskym menovým fondom, sa bude v krízových situáciách, vyslovene v krízových situáciách, môcť rozhodovať aj nižším kvórom, ako je to napríklad úplne bežné v Medzinárodnom menovom fonde. Že sa nerozhoduje stopercentnou väčšinou.

Jozef Kollár, Ivan Mikloš, Peter Kažimír - 12.12.2011
Pravda

Podobnost trvalého eurovalu (ESM) a Medzinárodného menového fondu sme overovali už v minulosti (Na Telo, 20. novembra 2011).

MMF rozhoduje potrebnou väcšinou, to znamená, že nie je nevyhnutná stopercentná väcšina (zmluva MMF, strana 50.). Taktiež kvórum akéhokolvek stretnutia Rady Guvernérov alebo aj Výkonnej Rady vyžadujú väcšinu guvernérov resp. výkonných riaditelov, ktorí majú najmenej dve tretiny z celkového poctu hlasovacích práv. V zmluve MMF sa nepíše o žiadnych výnimocných alebo krízových situáciach kedy sa tak rozhoduje inak.

V zmluve ESM sa píše (Clánok 4): "The decisions of the Board of Governors and the Board of Directors shall be taken by mutual agreement, qualified majority or simple majority as specified in this Treaty. In respect of all decisions, a quorum of 2/3 of the members with voting rights representing at least 2/3 of the voting rights must be present."

V Rade guvernérov a Výkonnej Rady sa rozhoduje podobne ako v MMF. Ani v ESM nie ne nevyhnutná jednohlasnost ale kvórum je 2/3.





Dátum zverejnenia analýzy: 11.12.2011
success
error