DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Ivan Mikloš

SDKÚ-DS

Z hľadiska tých strednodobých otázok (ktoré sa riešili na poslednom summite EÚ, pozn.) toho posilnenia vlastne pravidiel posilnenia fiškálnych pravidiel najmä, ale aj ekonomickej únie, si myslím, že ten pokrok bol výrazný a myslím, že ta dohoda je práve na tom, čo sme presadzovali od začiatku, ak si pamätáte, vláda Slovenskej republiky od začiatku tvrdila, že potrebujeme o mnoho prísnejšie automatické a vynutiteľné pravidlá.

Jozef Kollár, Ivan Mikloš, Peter Kažimír - 12.12.2011
Pravda

Samit, na ktorom sa lídri EÚ dohodli na prísnejších, automatických pravidlách sa uskutočnil 9. decembra 2011. Ivan Mikloš/vláda SR už pred týmto samitom naliehala na prísne pravidlá a automatické sankcie.


Ivan Mikloš 29. novembra povedal: „V zásade sú dve možností a len jednu z nich považujem za realistickú – to je to, čo navrhuje Nemecko. Postoj Slovenska je veľmi blízky s postojom Nemecka, aj keď nie je totožný. Nejde len o môj postoj, ale o postoj slovenskej vlády – to, čo potrebujeme, sú oveľa prísnejšie, tvrdšie, jednoznačnejšie a vynucované pravidlá. Zadefinujú sa pravidlá a povie sa, aby sa krajiny rozhodli, či chcú patriť do eurozóny s prísnymi pravidlami.“ (TASR, 29. novembra 2011)

Ivan Mikloš povedal po rokovaní vlády 23. novembra: "Nie tak, že niektorá krajina si vylobuje, že nebude uplatnená sankcia, iná si nevylobuje. Ak to budú takéto pravidlá, veľmi prísne a automatické, tak nemám žiaden problém s tým, ak bude obmedzená rozpočtová suverenita krajín, inými slovami ak budú uplatnené nástroje, ktoré donútia krajiny, aby sa správali zodpovedne," (SITA, 23. novembra 2011)

Minister financií I. Mikloš 6. decembra upozorňoval, že ak nebudú 9. decembra prijaté prísne pravidlá hrozí zníženie ratingu viacerých krajín EÚ. Zároveň  I. Mikloš dodal:  "Keď hovoríme o fiškálnej únii, budeme s tým súhlasiť vtedy, keď to bude znamenať prísne, vynútiteľné, automatické pravidlá, sankcie, ktoré môžu znamenať aj zníženie rozpočtovej suverenity v krajinách, ktoré nedodržiavajú pravidlá, ktoré robia nezodpovednú politiku vytvárania deficitov a dlhov. Zdá sa, že takéto videnie sa presadzuje," (TASR. 6. decembra 2011)

Dátum zverejnenia analýzy: 11.12.2011
success
error