DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Ivan Uhliarik

KDH

Myslím, že sme ich zvládli. Toho je dôkazom,že nikomu nič sa nič nestalo. Oproti ostatným európskym krajinám napríklad v Francúzsku bol ostrý štrajk 2 týždne.

Ivan Uhliarik vs. Marián Kollár - 05.12.2011
Nepravda

Francúzsko je krajina štrajkov a aj tých lekárskych tam bolo viacero. Ako uvádza sme.sk (30. november 2011) vo Francúzsku, kde sú štrajky populárne, lekári v roku 2002 protestovali za vyššie platy Dňom bez doktorov, do ktorého sa zapojilo asi 75 percent praktických lekárov a mnohí špecialisti.


Pri vyše týždňovom štrajku v roku 2005 Francúzi nemocničných lekárov donútili ísť do práce.

bbc.co.uk (23. január 2002): "Thousands of French family doctors have gone on strike in a dispute over pay and conditions. The "day without doctors" is the culmination of a series of protests within the French health service, and is reported to have been supported by about 75% of general practitioners."

connexionfrance.com (19. marec 2010): Doctors are planning to close their surgeries on Thursday April 8 - their second one-day strike in a month. The last strike, on March 11, saw 18% of surgeries close for the day, according to the Health Ministry.

Okrem týchto uvedených štrajkov sa lekári zúčastnili aj celonárodného štrajku v roku 2007 proti dôchodkovej reforme. 

Najdlhší lekársky štrajk vo francúzsku za posledné desaťročie dosiahol len niečo vyše týždňa, nie dva týždne ako uvádza Uhliarik. 

Dátum zverejnenia analýzy: 04.12.2011
success
error