DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Marian Kollár

Po neviem koľkých 20, 20, 23 od 68. tu máme zase stav, že na Slovensko prišli cudzie vojská. Ako to je, to nie je normálne.

Ivan Uhliarik vs. Marián Kollár - 05.12.2011
Zavádzajúce

topky.sk: Po novembri 1989 sa jednou z priorít stal odchod okupačných armád. V Moskve 26. 2. 1990 ministri zahraničných vecí podpísali Zmluvu medzi vládami ČSSR a ZSSR o odchode sovietskych vojsk z územia ČSSR. K 30. 6. 1991 opustilo v 925 transportoch Československo spolu 73 500 vojakov a 39 tisíc rodinných príslušníkov, 1 220 tankov, 2 500 bojových vozidiel pechoty a obrnených transportérov, 105 lietadiel, 175 vrtuľníkov a 5 tisíc ton munície.
wikipedia.sk: Dôsledkom vpádu (ruských vojsk, pozn.) bolo potlačenie česko-slovenského pokusu o reformu socializmu, obrodného procesu známeho ako Pražská jar. Došlo k zatknutiu a internácii vedúcich česko-slovenských predstaviteľov Dubčeka, Smrkovského, Černíka a ďalších. Invázne jednotky Sovietskej armády zostali v krajine až do roku 1991.
hnonline.sk (5. december 2011): Slovensko využije ponuku českej vlády na vyslanie armádnych lekárov na pomoc slovenským nemocniciam. Tridsiatka českých vojenských lekárov dorazí k nám už počas dnešného dňa.
Celkovo bude na Slovensku pomáhať 29 vojakov. "Pokladám tento akt ako humanitárnu pomoc, keď je slovenské zdravotníctvo na pokraji síl," povedal Heger. "V tejto chvíli nám neprináleží hodnotiť situáciu na Slovensku, je to vnútroštátna záležitosť, môžem len za seba vyjadriť nádej, že situácia bude vyriešená rýchlo a Česká republika k nej chce prispieť," vyhlásil Heger. Po podpise dohody na Slovensku bude podľa českého ministra nasledovať rokovanie zástupcov českej armády, ktorí podpíšu potrebné technické detaily. "Tí lekári sú v Prahe pripravení a verím, že dnes popoludní tu budú," zdôraznil Heger.


Vyjadrenie M. Kollára hodnotime ako zavádzajúce, pretože porovnáva absolútne neporovnateľné. Invázne ruské vojská s vojenskými lekármi, ktorí nám prišli na pomoc na zvládnutie situácie v nemocniciach.

Dátum zverejnenia analýzy: 04.12.2011
success
error