DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Ivan Uhliarik

KDH

A myslím si, že toto bol práve dôkaz, že situácia sa po 48 hodinách ostrého štrajku vyriešila. Veď keď sa pozrieme na podobnú situáciu, ktorá bola v Izraeli, kedy ostrý štrajk, čiže lekári nenastúpení do nemocníc, boli v situácii 2 mesiace.

Viliam Novotný, Richar Raši, Marián Kollár, Ivan Uhliarik - 05.12.2011
Pravda

sme.sk (30. november 2011): Najnovšie si vyššie platy vybojovali lekári v Izraeli. Od apríla tohto roku štrajkovali pät mesiacov.
Zdravotná starostlivost v štátnych nemocniciach bola zabezpecená len v sobotu, odložili operácie, ktoré neboli naliehavé.


Štrajk sa skoncil koncom augusta kompromisom s vládou na zvýšení platov nemocnicných lekárov v priemere o 49 percent a lepších platoch pre žiadaných špecialistov a lekárov v odlahlých oblastiach.

shemesh.blog.sme.sk (30. september 2011): "Toto leto v Izraeli štrajkovali lekári. Štrajk trval niekolko mesiacov. Lekári štrajkovali za vyššie platy, lepšie podmienky pre zacínajúcich lekárov bez špecializácie, menej nadcasov a tak podobne. V novinách sa písalo, že štrajk sa nedotkne urgentných pacientov, pôrodníc a ludí s onkologickými ochoreniami. Moja skúsenost ale bola iná."

haaretz.com (25. august 2011): "An agreement was finally signed between the Finance Ministry and the Doctors' Llabor Federation Thursday afternoon, ending a five-month-long struggle. The agreement, which is expected to drastically change the face of Israeli medicine, is the achievement of negotiations that dragged on for almost a full year, starting in September 2010.
The deal includes a 49 percent average salary increase for hospital doctors, who will now clock in and out, and the addition of 1,000 doctors at public hospitals. The wage hike is not equal across the board; the hikes are much higher for doctors in outlying areas or in specialties that are short of physicians."

Upi.com (25. júl 2011): "Doctors in Israel have been on a general strike for 16 weeks, demanding better working conditions.
Refusing to order doctors back the work, the court said the strike is legal and proportionate.
Na základe vyššie uvedených výrokov môžeme tvrdit, že vyjadrenie I. Uhliarika je pravdivé.
(dufam ze to takto staci, ono sa tu nehovori o dvoch mesiacoch presne, ale nic blizsie som nenasiel. v tom prispevku uhliarikovom som zabudol dat link na upi.com)"

Dátum zverejnenia analýzy: 04.12.2011
success
error