DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Ivan Uhliarik

KDH

A myslím si, že toto bol práve dôkaz, že situácia sa po 48 hodinách ostrého štrajku vyriešila. Veď keď sa pozrieme na podobnú situáciu, ktorá bola tento rok vo Francúzsku, kedy ostrý štrajk fungoval 2 týždne.

Viliam Novotný, Richar Raši, Marián Kollár, Ivan Uhliarik - 05.12.2011
Nepravda

Francúzsko je krajina štrajkov a aj tých lekárskych tam bolo viacero. Ako uvádza sme.sk (30. november 2011) vo Francúzsku, kde sú štrajky populárne, lekári v roku 2002 protestovali za vyššie platy Dňom bez doktorov, do ktorého sa zapojilo asi 75 percent praktických lekárov a mnohí špecialisti.


Pri vyše týždňovom štrajku v roku 2005 Francúzi nemocničných lekárov donútili ísť do práce.

bbc.co.uk (23. január 2002): "Thousands of French family doctors have gone on strike in a dispute over pay and conditions. The "day without doctors" is the culmination of a series of protests within the French health service, and is reported to have been supported by about 75% of general practitioners."

connexionfrance.com (19. marec 2010): Doctors are planning to close their surgeries on Thursday April 8 - their second one-day strike in a month. The last strike, on March 11, saw 18% of surgeries close for the day, according to the Health Ministry.

Okrem týchto uvedených štrajkov sa lekári zúčastnili aj celonárodného štrajku v roku 2007 proti dôchodkovej reforme. 

Najdlhší lekársky štrajk vo francúzsku za posledné desaťročie dosiahol len niečo vyše týždňa, nie dva týždne ako uvádza Uhliarik. 

Dátum zverejnenia analýzy: 04.12.2011
success
error