DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Ivan Uhliarik

KDH

Na Slovensku máme 96 lôžkových zariadení. Z toho bol núdzový stav vyhlásený v 16. To znamená, v menšom počte, to je 17 %, ten núdzový stav a vlastne ta situácia bola zvládnutá tak, že akútna zdravotná starostlivosť bola zabezpečená v plnom rozsahu, v tom zvyšku, v tých 80 nemocniciach bola zabezpečená aj plánovaná zdravotná starostlivosť.

Viliam Novotný, Richar Raši, Marián Kollár, Ivan Uhliarik - 05.12.2011
Nepravda

TASR (4. december 2011): Posilnené bolo operačné stredisko, posilnené boli počty sanitiek, pripravené boli presuny lekárov. K takýmto prípadom prišlo výnimočne a žiadne hromadné presuny pacientov neboli. Núdzový stav bol vyhlásený v 16 z 96 lôžkových zdravotníckych zariadení na Slovensku. Ministerstvo zdravotníctva SR zabezpečilo aj pomoc v zahraničí, okolité štáty nám ponúkli svoje zdravotnícke zariadenia, Česko k nám poslalo lekárov. "Nebolo mojím cieľom priviezť na Slovensko 1000 ukrajinských lekárov, nechcel som, aby naši lekári zostali nezamestnaní, pretože sú to špičkoví odborníci, ktorých si vážim," povedal minister zdravotníctva Ivan Uhliarik.


Ako môžeme z vyššie uvedeného príspevku vidieť, I. Uhliarik uvádza korektné čísla o počte nemocníc, v ktorých bol vyhlásený núdzový stav.

Nie je však pravda, že "situácia bola zvládnutá tak, že zdravotná starostlivosť bola zabezpečená v plnom rozsahu". 

Napríklad Liptovská nemocnica nebola schopná prijímať pacientov na chirurgické a traumatologické oddelenie ani vykonávať žiadnu akútnu ambulantnú činnosť v týchto odboroch. Vedenie dohodlo poskytovanie ambulantnej i hospitalizačnej urgentnej starostlivosti s popradskou nemocnicou, kam zatiaľ smerujú pacienti z horného Liptova. (TASR, 3. decembra (sobota)

Taktiež nemocnica v Dolnom Kubíne"Chirurgické a ortopedicko-traumatologické oddelenie v dolnokubínskej nemocnici akútne stavy stále neprijíma, pacientov vozia do ružomberskej vojenskej nemocnice."

Vo Fakultnej nemocnici v Trnave je neurologické oddelenie od piatku (2.12) zatvorené. Ostatné oddelenia fungujú normálne.

Dátum zverejnenia analýzy: 04.12.2011
success
error