DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Marian Kollár

V stredu sme sa, nie je pravda, že by sme sa nedohodli len na platoch. Pán predseda zdravotného výboru pán Novotný vôbec nevie, ako sa ešte menila posledný deň teda na Národnej rade, ako sa menilo memorandum aj podmienky. Ono to tak vyzerá, že z 10 na 9 bodoch sme sa dohodli. Vôbec to nebola pravda. Vôbec nebola ošetrená tak ako je teraz v memorande napríklad garancia návratu lekárov, vôbec nebola legislatívne tak poistené zrušenie transformácie nemocníc, ako je teraz. Skutočne Zákonník práce sme ešte aj ten bod 1, 2 sme tam doplnili nejaké veci.

Viliam Novotný, Richar Raši, Marián Kollár, Ivan Uhliarik - 05.12.2011
Pravda

Od stredy 30. 11 do piatka 2. 12 nedošlo k žiadnej zásadnej zmene ponuky vlády LOZ. Malé zmeny nastali v prípade návratu lekárov do práce do vypršaní výpovedných lehôt a doplnenia vety ohľadom účinnosti zákona o zastavení transformácie nemocníc. 


Vláda akceptovala požiadavku LOZ a garantovala návrat všetkých lekárov do práce. Túto požiadavku zakomponovala aj do Memoranda o úprave pomerov v zdravotníctve. Ďalej došlo k doplneniu jednej vety v bode zastavenia transformácie nemocníc: Vláda zabezpečí prípadné skrátené legislatívne konanie tak, aby návrh novely zákona, ktorej obsahom je návrh v prílohe č. 2, mohol nadobudnúť účinnosť 1.1.2012.
V prípade zákonníka práce nedošlo k žiadnej zmene. Došlo len k posunutiu dátumu na plánovanej účinnosti novely zákonníka práce do 1.januára 2012. (pôvodne to bolo plánované na 16.decembra 2011).
Výrok M. Kollára hodnotíme ako pravdivý, keďže od stredy do piatku nastali úpravy memoranda, ktoré umožnili podpísanie dohody LOZ a vlády SR.

Dátum zverejnenia analýzy: 04.12.2011
success
error