DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Richard Raši

Hlas

Podanie výpovedí je právny akt, ktorý so sebou nesie svoje riziká a napriek tomu tie rokovania neboli dostatočne intenzívne a naozaj prišli až v posledných dňoch.

Viliam Novotný, Richar Raši, Marián Kollár, Ivan Uhliarik - 05.12.2011
Zavádzajúce

Už 22. júna ministerstvo deklarovalo ochotu dohodnúť sa na požiadavkách LOZ a pozvala ich na rokovanie.
Seriózne rokovanie s lekármi začali až v októbri. Je pravda, že rokavanie narastali na intenzite minulý týždeň, no rokovania prebiehali už v októbri a dokonca podľa slov hovorkyne ministra zdravotníctva pre TASR Minister zdravotníctva po podaní výpovedí pozval v priebehu 7 týždňov 5 krát na rokovanie predstaviteľov LOZ. Na rokovanie však LOZ prišlo len jedenkrát.

Výrok R. Rašiho hodnotíme ako zavádzajúci. Hodnotenie dostatočnej resp. nedostatočnej intenzity je subjektívne. Toto hodnotenie nechávame na čitateľovi.

Uvádzame kompletný výpočet rokovaní MZ SR so zástupcami lekárov:

- Minister Uhliarik rokoval zo zástupcom LOZ M. Kollárom 5. októbra.
- Na pôde MZ SR prebehla 12. októbra odvetvová tripartita, na ktorej sa zúčastnilo aj LOZ a Asociácie súkromných lekárov SR.
- Minister zdravotníctva SR Ivan Uhliarik 19. októbra rokoval s predsedom Lekárskeho odborového združenia (LOZ) Mariánom Kollárom.  I. Uhliarik súhlasiaci aj so zvýšením platov lekárov ale nie v takej výške ako požadovali odborári.
- Minister zdravotníctva Ivan Uhliarik 2. novembra 2011 rokoval s predstaviteľmi Lekárskeho odborového združenia (LOZ). 
- Minister rokoval s LOZ aj 16. novembra v Bratislave.
- Minister pokračoval v rokovaní s LOZ aj 21. novembra.
- Minister zdravotníctva Ivan Uhliarik v pondelok 21. novembra rokoval 5 hodín so zástupcami LOZ. Išlo o prvé stretnutie na pozvanie LOZ.- Ďalšie rokovanie s LOZ v stredu 23. novembra u premiérky Ivety Radičovej  minister zdravotníctva Ivan Uhliarik bol pripravený podpísať memorandum navrhnuté Ministerstvom zdravotníctva SR.
- Predsedníčka vlády SR Iveta Radičová rokovala s LOZ 24. novembra.
- Minister zdravotníctva Ivan Uhliarik zúčastnil 25. novembra na rokovaní predsedníčky vlády SR Ivety Radičovej so zástupcami Lekárskeho odborového združenia na Úrade vlády SR.
- Predsedníčka vlády SR rokovala s LOZ aj 28. novembra.
- V priestoroch Národnej rady SR rokovali v stredu 30. novembra 2011 členovia vlády s predstaviteľmi Lekárskeho odborového združenia (LOZ).
- Rokovanie na pôde NR SR prebehlo aj 1. decembra.
- Posledné rokovanie prebehlo tiež na pôde NR SR - predseda NR SR P. Hrušovský a M. Kollár.
- Po ňom nasledoval podpis dohody vlády SR a LOZ na Úrade vlády.

Dátum zverejnenia analýzy: 04.12.2011
success
error