DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Ivan Uhliarik

KDH

Zvládli sme situáciu tak ako máloktorá iná európska krajina. Veď keď si pozrieme napr. ostrý štrajk vo Francúzsku, ktorý trval 2 týždne. Tzn., tí lekári neboli v nemocniciach 2 týždne. Alebo tento rok v Izraeli. Bolo to v lete, 2 mesiace.

Uhliarik, Kollár, Novotný, Raši, Pažitný - 05.12.2011
Neoveriteľné

Podľa portálu jta.org štrajk v Izraeli v tomto roku trval od júna do septembra, teda štyri mesiace. Daný štrajk je ťažšie porovnateľný so slovenským v tom, že nemocnice naďalej fungovali, avšak značný počet lekárov z verejných zdravotníckych zariadení začal pracovať v súkromných zariadeniach a poskytovanie zdravotnej starostlivosti tak nemuselo byť nutne ohrozené. 

Čo sa týka štrajku vo Francúzsku, ako uvádza sme.sk (30. november 2011) vo Francúzsku, kde sú štrajky populárne, lekári v roku 2002 protestovali za vyššie platy Dňom bez doktorov, do ktorého sa zapojilo asi 75 percent praktických lekárov a mnohí špecialisti.


Pri vyše týždňovom štrajku v roku 2005 Francúzi nemocničných lekárov donútili ísť do práce.

bbc.co.uk (23. január 2002): "Thousands of French family doctors have gone on strike in a dispute over pay and conditions. The "day without doctors" is the culmination of a series of protests within the French health service, and is reported to have been supported by about 75% of general practitioners."

connexionfrance.com (19. marec 2010): Doctors are planning to close their surgeries on Thursday April 8 - their second one-day strike in a month. The last strike, on March 11, saw 18% of surgeries close for the day, according to the Health Ministry.

Na overenie toho či minister Uhliarik a vláda zvládla riešenie štrajkovej situácie lepšie ako v spomenutých dvoch krajinách by sme potrebovali lepšie dáta, ako konkrétne sa štrajk lekárov odrazil na zdravotnej starostlivosti. 

Dátum zverejnenia analýzy: 04.12.2011
success
error