DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Ivan Mikloš

SDKÚ-DS

My sme už dvakrát menili prognózu (rastu pozn.) k horšiemu. Prvý krát sme ju zmenili, keď ešte vládna koalícia existovala. A aj keď tie rokovania boli ťažké, trvali mnoho týždňov, však sme na nich obidvaja sa zúčastňovali, boli sme schopní prijať dodatočné opatrenia za 240 miliónov eur a premietnuť to do návrhu rozpočtu, aby ten schodoch bol napriek tomu taký, aký sme pôvodne naplánovali.

Ivan Mikloš vs. Richard Sulík - 21.11.2011
Pravda

I. Mikloš hovorí o prognózach IFP (Inštitút finančnej politiky), ktoré boli vykonané v júni, auguste, resp. najnovšia v novembri 2011. V júni bol odhad reálneho rastu HDP ešte na úrovni 4,4% HDP. V auguste už bol tento odhad nižší o jedno percento a to na úrovni 3,4% HDP. Novembrová prognóza je ešte pesimistickejšia, kedy sa na rok 2012 odhaduje rast HDP na úrovni 1,7% HDP. Čiže oproti augustovej prognóze ide o pokles odhadu rastu HDP o 1,7% HDP. Technicky sa tak prognóza menila oproti júnovej dva krát. Prvý krát ešte počas vlády, druhýkrát po páde.
V dôsledku očakávaného spomalenia rastu HDP na Slovensku v tomto a budúcom roku dôjde k výpadku verejných financií, ktoré sa predpokladá na úrovni 240 miliónov. Vláda teda musela upraviť navrhovaný rozpočet tak, aby aj napriek tomuto výdavku bol udržaný deficit na plánovanej úrovni, pri čom touto témou sa napríklad zaoberalo stretnutie lídrov koalície 7.9.2011. Vláda následne 20.9.2011 oznámila, že našla prostriedky pre vykrytie výpadku príjmov. 

Treba však povedať, že samotný Ivan Mikloš sa vyjadril, že splniť pôvodný predpoklad deficitu na úrovni 3,8% je nereálne a pravdepodobne bude výsledný deficit okolo 4,6%. 

Výrok hodnotíme ako pravdivý.

Dátum zverejnenia analýzy: 20.11.2011
success
error