A viaceré signály už naznačujú, že politické spektrum si je toho vedomé. (problémovosti "žitia na dlh", pozn.) Napr. to, že v parlamente vznikla dohoda na ústavnom zákone o rozpočtovej zodpovednosti a teda aj dlhovej brzde.
Na ústavnom zákone o rozpoctovej zodpovednosti za zhodujú strany opozície (SMER-SD, SNS) a všetky strany koalície. Strana SNS má síce výhrady (považuje úvodný 60% strop dlhu za "príliš mäkký" a požaduje 50% hranicu od pociatku) voci zákonu no tiež sa podiela ako spoluautor na tomto zákone. Ide o spolocnú iniciatívu koalície a opozície.
Portál sme.sk (10. augusta 2011) uviedol, že na príprave ústavného zákona o rozpoctovej zodpovednosti pracujú poslanci koalície a opozície. "V parlamente zákon pripravuje pracovná skupina, jej clenom je za Smer poslanec Peter Kažimír. „O tejto téme rokujeme,“ potvrdil.O svojej predstave o pravidlách ani podpore Smeru hovorit nechcel. „Dohodli sme sa, že sa nebudeme zatial vyjadrovat.“
CTK uvádza: "Na návrhu zákona o obmedzení štátneho dlhu pracujú poslanci koalície i opozície, bez súhlasu zákonodarcov z oboch táborov sa totiž ústavný zákon nepodarí v parlamente schválit."
Sme.sk (29. septembra 2011): "Ekonomickí experti koalície a opozície sa dohodli, že hranica, nad ktorú by sa krajina nemala zadlžovat, je 60 percent HDP"
Radu pre Rozpoctovú zodpovednost (ako nezávislý orgán monitorovania a hodnotenia vývoja hospodárenia Slovenskej republiky a hodnotenia plnenia pravidiel rozpoctovej zodpovednosti)
Horný limit dlhu verejnej správy sa ustanovuje vo výške 50% podielu na hrubom domácom produkte.
Ak celková suma dlhu obce alebo vyššieho územného celku dosiahne 60% skutocných bežných príjmov predchádzajúceho rozpoctového roka a viac, obec alebo vyšší územný celok sú povinní zaplatit pokutu, ktorú ukladá ministerstvo financií, a to vo výške 5% z rozdielu medzi celkovou sumou dlhu a 60% skutocných bežných príjmov predchádzajúceho rozpoctového roka. Celkovú sumu dlhu obce alebo vyššieho územného celku ustanovuje zákon.
Rada pred urcením ukazovatela dlhodobej udržatelnosti zverejní na svojom webovom sídle metodológiu výpoctov a predpoklady, ktoré použije pri urcení ukazovatela dlhodobej udržatelnosti.
Za úcelom zvýšenia transparentnosti v procese zostavovania rozpoctu verejnej správy sa zriadujú Výbor pre danové prognózy a Výbor pre makroekonomické prognózy.