DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Richard Sulík

SaS

Samozrejme nejaký Luxemburg, ktorý platí štvrtinu alebo tretinu oproti nám relatívne k nášmu bohatstvu, ľahšie s tým bude súhlasiť ako Slovensko.

Ivan Mikloš vs. Richard Sulík - 21.11.2011
Pravda

Luxembursko v skutocnosti platí menej než jednu pätinu relatívne k bohatstvu Slovenska, teda ešte menej než uvádza Richard Sulík. Vzhladom na to, že Sulík uvádzaním jednej štvrtiny si nevylepšuje svoju argumentacnú pozíciu, výrok hodnotíme ako pravdivý. 

Podla údajov TASR z 15. októbra 2011 najvyšši príspevok do trvalého eurovalu na jedného obyvatela platí Luxembursko - 2 804 eur, Slovensko zaplatí 1 422 eur. Podla údajov Credit Suisse citovaných v clánku Hospodárskych novín, je priemerná výška bohatstva na Slovensku 19 000 eur, v Luxembursku je to 215 000 eur. To teda znamená, že pomer sumy, ktorú Slovensko zaplatí do eurovalu oproti našemu cistému bohatsvu je 7,48 %, kým v prípade Luxemburska je to iba 1,3 %. Podla tohto ukazovatela teda Slovensko platí 5,75 násobok viac ako Luxembursko, ktoré inými slovami platí menej ako jednu pätinu našej sumy. Podobne menej než jednu pätinu platí Luxembursko v prípade ak by sme pocítali medián bohatstva a nie priemernú úroven na obyvatela.

Slovensko v porovnaní hrubého domáceho produktu (relatívne k nášmu bohatstvu), je príspevok do eurovalu na úrovni 11,7 % HDP. Luxembursko prispeje iba 4,8 % HDP, co je približne 2,4 krát nižší príspevok ako údaj pre Slovensko.

*odôvodnenie výroku bolo doplnené 13.3.2013


Dátum zverejnenia analýzy: 20.11.2011
success
error