DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Robert Kaliňák

SMER-SD

Sulík povedal, že našim návrhom sa platy znížia, ale na konci sa stalo, že platy sa zvýšili o 600 eur. A toto je presne to isté.

Robert Kalinák vs. Ján Figel - 14.11.2011
Zavádzajúce

m.tvnoviny.sk (8. november 2011): Poslancom majú radikálne stúpnuť platy. Ministerstvo financií v rozpočte počíta až so sumou 652 eur mesačne. Vzorec, ktorý to umožňuje vymyslel bývalý šéf parlamentu Richard Sulík. SaS ho obhajuje, on sám sa k nemu už ale vyjadriť nechcel.
Sulíkov vzorec sa rodil celé týždne. Proti nemu bol nielen Smer, ale dlho sa vzpieralo aj KDH. Napokon sa však koalícia dohodla. Plat poslancov sa tak začal odvíjať od výšky deficitu. Jednoducho povedané, čím väčšia sekera, tým menší plat. Platí to ale aj naopak.
Na základe Sulíkovho vzorca klesol poslancom tento rok plat o vyše 100 eur. Keďže sa ale deficit znižuje budúci rok má výrazne stúpnuť. Ministerstvo financií má v rozpočte pripravených až 652 eur mesačne na každého. Ekonomike sa ale nedarí a tak to bude zrejme „len“ približne 350.

SITA: S návrhom predsedu parlamentu Richarda Sulíka, podľa ktorého budú mať poslanci menej o tzv. Ficov odvod vo výške dvojnásobku deficitu, má problém nielen opozícia, ale aj niektorí koaliční zákonodarcovia, najmä z KDH. Tí chcú zníženie platov zákonodarcov o pevné percento.
Rovnako sa zníži odstupné pre poslanca z terajších päť platov na tri. Čistý príjem bratislavského poslanca sa podľa návrhu od budúceho roka zníži o 4,6 percenta a mimobratislavského o 3,6 percenta.

Za hlavné pozitíva návrhu označil Sulík to, že "odmrazením" platov zavádza do nich znovu dynamiku a znížia sa celkové ročné náklady na poslancov z 12,8 na 11,5 milióna eur. Okrem toho podľa neho dostanú poslanci viac voľnosti pri financovaní ich asistenta a kancelárie a nevyžaduje to žiadne ďalšie zmeny.
Pozitívom podľa neho bude aj to, že keď poslanci budú múdro rozhodovať, návrh umožňuje mierny nárast poslaneckých príjmov. "Je to elegantné riešenie," myslí si. Ako dodal, nemá problém diskutovať aj o iných riešeniach, väčšina alternatívnych návrhov však neznamená dlhodobé riešenie.


Ako vyplýva z daných vyjadrení, R. Sulík skutočne hovoril o znižovaní platov poslancov, ale aj o zvyšovaní v závislosti s vývojom deficitu.  Robert Kaliňák tak účelovo vyberá vhodné slová z úst Sulíka a vynecháva do kontextu nehodiace sa.


Dátum zverejnenia analýzy: 13.11.2011
success
error