DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Ivan Mikloš

SDKÚ-DS

Že Nemecko očakáva recesiu a v poslednom kvartály tohto roka, v prvom budúceho zrejme nulový rast.

Peter Kažimír vs. Ivan Mikloš - 07.11.2011
Nepravda

Podľa aktuálnych informácií síce Nemecké hospodárstvo bude v poslednom kvartáli tohto roku a v prvom kvartáli 2012 klesať, k recesii by však prísť nemalo. Tvrdí to, agentúra Reuters aj Nemecká obchodná a priemyselná komora. 

Pravda, 13.október 2011:
Inštitúty odhadujú, že hrubý domáci produkt (HDP) Nemecka sa budúci rok zníži na 0,8 percent, zatiaľ čo ešte v apríli inštitúty odhadovali rast na dve percentá. Tohtoročný rast sa má pohybovať okolo 2,9 percenta. Zhruba do polovice budúceho roka by sa malo znižovať tempo rastu vývozu, ktorý je pritom pre nemeckú ekonomiku kľúčový. Mierne optimistickejšie vzchádza priemer odhadov analytikov, ktorých sa pýtala agentúra Reuters. Nemecko sa podľa nich síce priblíži na okraj recesie, rast si ale udrží.

Recesia sa pritom definuje ako dve štvrťročia po sebe, kedy reálne klesá HDP. Hrubý domáci produkt by tak podľa odhadov 20 ekonómov budúci rok mohol predstavovať asi jedno percento. Podľa ekonómov v ankete Reuters na tom nemecká ekonomika bude zrejme najhoršie na konci tohto roka. V štvrtom štvrťroku sa podľa nich rast HDP zníži až takmer na nulu, zatiaľ čo v predchádzajúcej prognóze, ktorá je z mája , ekonómovia na štvrtý štvrťrok Nemecku predpovedali rast zhruba o 0,4 percenta.

SME, 20.október 2011:
Vládny kabinet v Berlíne očakáva, že hrubý domáci produkt (HDP) sa v roku 2012 zvýši iba o jedno percento namiesto skoršie prognózovaných 1,8 %. Odhad rastu v tomto roku vláda mierne znížila na 2,9 % z predchádzajúcich 3 %.
Nemecká obchodná a priemyselná komora (DIHK) v budúcom roku pripúšťa dočasný pokles ekonomiky. Združenie v stredu informovalo, že hospodárstvo môže medzikvartálne oslabiť v poslednom štvrťroku tohto alebo prvom kvartáli budúceho roku. Návrat recesie však DIHK považuje za nepravdepodobný.

Nie je pravda, že Nemecko očakáva recesiu. Očakáva nulový, prípadne v jednom kvartály záporny rast, dve po sebe nasledujúce negatívne kvartály však neočakávajú.

Dátum zverejnenia analýzy: 06.11.2011
success
error