DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Ivan Mikloš

SDKÚ-DS

Čiže, ak dnes plače pán Kažimír nad tým, áno, je to tak, že v tomto roku predpokladáme, že poklesnú reálne mzdy o 0,8%. Ale je to len v dôsledku toho, že sme museli šetriť vo verejnom sektore, kde poklesnú platy o 5%, ale v súktromnom sektore nedôjde k poklesu reálnych miezd.

Ivan Mikloš, Peter Kažimír, Richard Sulík, Igor Matovic - 07.11.2011
Pravda

Najnovšia Prognóza (.pdf) Inštitútu finančnej politiky zo 4.novembra 2011:

Mzdy by mali rásť pomalšie ako sa predpokladalo v augustovej prognóze. Očakávaný rast mzdy sa v roku 2012 znížil, napriek tomu by mal byť mierne vyšší ako v roku 2011. Na samotný vývoj miezd bude v roku 2012 pôsobiť viacero protichodných faktorov. Vyššia inflácia v roku 2011 bude z dôvodu indexácie pôsobiť na zvyšovanie rastu miezd. Fiškálna reštrikcia, ktorá v roku 2011 znižovala platy v štátnej správe by mala byť oveľa miernejšia, keďže sa očakáva zmrazenie platov úradníkov a rast platov učiteľov. Mzdy v rámci verejnej správy by tak mali v roku 2012 nominálne mierne narásť. Na nižší rast miezd bude pôsobiť predovšetkým faktor neistoty ohľadom budúceho vývoja, ktorý môže výrazne ovplyvniť vyjednávania ohľadom valorizácie miezd na rok 2012. Preto predpokladáme v súkromnej sfére rovnaké tempo rastu, napriek vyššej tohtoročnej inflácii. Priemerná hodnota nominálnej mzdy v tomto roku tak dosiahne v roku 2012 hodnotu 820 eur, čo by malo byť o 27,2 eur viac ako v roku 2011. Od roku 2012 by sa nominálna mzda mala zvyšovať rýchlejším tempom.

Vzhľadom na vyššiu infláciu by mala v roku 2011 reálna mzda klesnúť o 0,8% z dôvodu mzdových úspor vo verejnej správe (reálna mzda v súkromnom sektore sa zvýši aj v roku 2011, zatiaľ čo reálna mzda poklesne vo verejnej správe takmer o 5% ).
V nasledujúcich rokoch by však už mala rásť v priemere o 1,3% ročne. Naopak inflácia by mala
prehĺbiť pokles kúpyschopnosti osobám zamestnaných vo verejnej správe a štátnych podnikoch. Reálna mzda vo verejnej správe by mala byť počas celého prognózovaného obdobia záporná. 

Dátum zverejnenia analýzy: 06.11.2011
success
error