DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Erika Jurinová

OĽaNO

...do potravinového programu prispela Slovenská republika tento rok nulou.

Jurinová vs. Pellegrini o zahranicnej politike, športe a konferencii Tech Match - 19.10.2015
Pravda

Výrok poslankyne Jurinovej hodnotím ako pravdivý, pretože v prehľade príspevkov do Svetového potravinového programu nie je uvedený žiaden konkrétny príspevok, ktorý by Slovensko tejto humanitárnej organizácii poskytlo.
Svetový potravinový program (WFP - World Food Programme) je najväčšia medzinárodná humanitárna organizácia, bojujúca proti celosvetovému fenoménu hladu a nedostatku potravín. WFP funguje pod hlavičkou OSN a je financovaná z dobrovoľníckych príspevkov.

Slovensko v tomto roku (2015) prispelo do Svetového potravinového programu nulou. V roku 2014 to bolo ešte 15 tisíc USD, avšak v roku 2015 sa Slovenská republika vôbec nenachádza v zozname prispievateľov do WFP. Krajiny ako Honduras, Čad, Sierra Leone, Malawi, Burundi a mnohé ďalšie rozvojové krajiny prispeli v tomto roku milióny dolárov.

Za rok 2015 podľa funkčnej klasifikácie výdavkov MZV je uvedený jedine údaj o zahraničnej ekonomickej pomoci, nespomína sa však konkrétne na aké účely tieto peniaze šli a nie je tu ani zmienka o potravinovej pomoci a pod.

Dátum zverejnenia analýzy: 18.10.2015
success
error