DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Erika Jurinová

OĽaNO

A preto aj veľmi vítam inú spoluprácu V4 v tejto oblasti, že aj Slovensko, aj Česko, aj Poľsko chcú pomôcť Maďarom v tejto misii (ochrane hraníc a riešení problémov spojených s ľuďmi, čo ich prekračujú, pozn.).

Jurinová vs. Pellegrini o zahranicnej politike, športe a konferencii Tech Match - 19.10.2015
Pravda

Spoluprácu pri riešení utečeneckej krízy deklarovali krajiny V4 už v septembri 2015 v Spoločnom prehlásení, kde vyjadrili svoju podporu Maďarsku, ktoré patrí medzi najviac zasiahnuté krajiny a taktiež sa vyjadrili, že sú ochotní pomôcť. Česká republika už podnikla prvé kroky. Výrok hodnotíme ako pravdivý. 


Po mimoriadnom summite krajín V4 v septembri sa Robert Fico vyjadril, že všetky krajiny sú ochotné pomôcť Maďarsku nie len s ochranou hranice ale v prípade vytvorenia vlakového koridora do Nemecka, je Slovensko a Česko pripravené prevziať časť zodpovednosti. 

V októbri sa predseda vlády vyjadril, že Slovenska republika by chcela pomôcť Maďarsku rovnako ako Česká republika, pričom Slovensko má vyčlenených 20 miliónov eur na pomoc migrantom.

Česko už 13. októbra vyslalo do Maďarska prvú pomoc. ČTK uvádza, že v rámci cvičenia Balaton 2015 poskytne česká strana najmä logistické zázemie. Z Českej republiky odišlo na pomoc 21 vojakov a rovnako bola do Maďarska dopravená aj ženijná technika. 

Krajiny V4 sa taktiež zaviazali, že do Maďarska pošlú policajnú pomoc. Slovensko má podľa agentúry SITA 20. októbra vyslať 50 policajtov s ľahkou technikou.

Poľsko prisľúbilo vyslanie 70 členov svojej pohraničnej stráže aj s ťažkou technikou.

Dohromady prichádza na pomoc Maďarsku 170 policajtov. 20. októbra Slovensko vyslalo do Maďarska 50 policajtov s technikou, aby pomohli strážiť maďarsko-srbské hranice. Česko vyslalo rovnaký počet ako Slovensko a Poľsko posiela 70-člennú jednotku.

Dátum zverejnenia analýzy: 18.10.2015
success
error