DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Erika Jurinová

OĽaNO

Nezamestnanosť. A zvyšované rozdiely medzi, medzi ľuďmi (sú otázkami, ktoré podľa prieskumov verejnej mienky najviac trápia občanov SR, pozn.).

Jurinová vs. Pellegrini o zahranicnej politike, športe a konferencii Tech Match - 19.10.2015
Pravda

Podľa posledných prieskumov verejnej mienky je pre Slovákov otázka nezamestnanosti tá, ktorou sa trápia najviac. Ďalej nasledujú zvyšovanie rozdielov medzi obyvateľmi a otázky spojené s migračnou krízou. Tento výrok hodnotíme ako pravdivý.

V júli zverejnila agentúra Polis Slovakia pre agentúru SITA taktiež rebríček najväčších problémov Slovákov. Najviac ich trápi nezamestnanosť, ktorú uviedlo 43,1 % respondentov. Na druhom mieste skončila problematika migrantov s 39,7 %. Pre 28,8 % je to napokon na treťom mieste zdravotníctvo.


Európsky prieskum, Eurobarometer (.pdf, s. 18), ktorý sa uskutočnil v máji 2015, uviedol za najväčší problém nezamestnanosť, čo potvrdilo aj 57 % opýtaných občanov Slovenska. Za ňou sa umiestnili s 24 % ekonomická situácia a zdravotníctvo a sociálne istoty. Na treťom mieste s 21 % skončil nárast cien, inflácia a cena bývania.

Podľa prieskumu agentúry MVK uskutočneného v dňoch 26. septembra až 2. októbra na vzorke 1 085 respondentov je najznepokojujúcejším problémom nezamestnanosť (40,7 % opýtaných). Na druhom mieste uviedlo 37,9  % respondentov prehlbujúce sa ekonomické rozdiely medzi ľuďmi a ako tretiu oblasť s 32,2 % uviedli vysoké životné náklady.

Dátum zverejnenia analýzy: 18.10.2015
success
error